01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

הפסקת הריון מוקדמת - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

(Early Termination of Pregnancy (69.0
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

הנחיות

הפסקת הריון מוקדמת אינה דורשת כל הכנה מוקדמת.
הגינקולוג המטפל ידון עם המטופלת בעברה המיילדותי, סדירות ואופי המחזור החודשי, ניתוחי ואשפוזי עבר (אם היו), מחלות כרוניות או אלרגיה מהן היא סובלת ותרופות מרשם או תוספי מזון שהיא נוטלת.
טרם ביצוע הפסקת ההריון יש לפנות לוועדה להפסקת הריון המתכנסת בכל בתי החולים בישראל.
במקרים מסוימים (בעיקר אצל נשים שטרם ילדו) יורחב צוואר הרחם כיממה לפני ביצוע הפסקת ההריון על מנת למנוע חבלה לצוואר הרחם עקב הרחבה מכשירנית מהירה.
ההרחבה תבוצע באמצעות מרחיב סופג לחות (היגרוסקופי) שיוחדר אל צוואר הרחם. המרחיב נראה כקיסם קטן הסופח אליו נוזלים, תוך שהוא מרחיב באיטיות את צוואר הרחם. שני סוגי המרחיבים הנפוצים נקראים 'למינריה' (מרחיב העשוי מאצות ים) ו- 'דליפן' (העשוי מחומרים שאינם טבעיים).

התאוששות והחלמה מההליך

לאחר הפסקת ההריון ייתכן כאב שעוצמתו קלה עד בינונית. ניתן ליטול משככי כאב במידת הצורך. כמו כן תיתכנה תופעות לוואי קלות הכוללות חולשה, בחילה, דימום קל וכאב בבטן התחתונה.
על המטופלת לשים לב היטב למצבה מאחר שהיא אינה נמצאת תחת השגחה רפואית. בכל מקרה של דימום נרתיקי משמעותי, הקאה בלתי פוסקת, כאב חמור, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס או כל שינוי משמעותי ופתאומי אחר בהרגשה הכללית (לרבות כאב ראש חזק) יש לפנות לרופא המטפל או למוקד החירום.
לאחר ההליך ניתן לשוב לשגרת היומיום ואף לקיים יחסי מין.
שבועיים לאחר הפסקת ההריון תשוב המטופלת לבדיקת רופא הנשים שיוודא באמצעות אולטרה סאונד כי ההפלה הסתיימה והרחם התרוקן מתוכנו. הווסת הבאה צפויה להגיע 4-6 שבועות לאחר הטיפול.
במועד הבדיקה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל באשר להתאמת אמצעי מניעה על מנת למנוע הריונות בלתי רצויים נוספים.