28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

הפסקת הריון באמצעות שאיבה - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

(Termination of Pregnancy by Machine Vacuum Aspiration (MVA) (69.09
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

מבוא

הפסקת הריון באמצעות שאיבה (המכונה גם הפסקת הריון כירורגית, 'הפלה מלאכותית' או גרידה) תבוצע במהלך השליש הראשון להריון, בדרך כלל בין השבוע ה- 6 ל- 11, ולא יאוחר מהשבוע ה- 13 להריון.
במהלך הפסקת הריון המבוצעת בדרך זו נשאב תוכן הרחם אל מחוץ לגוף המטופלת, ובדרך זו נפסק ההריון. לפי נתוני הספרות הרפואית, שיעור ההצלחה של הליך זה הוא כ- 99%. הליך זה מבוצע תחת הרדמה כללית וכרוך בשהיה במשך שעתיים עד שלוש בבית החולים, לאחר תום ההליך.
בכפוף לאישור הוועדה להפסקת הריון המתכנסת בבתי החולים בישראל יכולה מטופלת שנקלעה להריון לא רצוי לבחור לסיים אותו באמצעות התערבות רפואית. קיימות כמה שיטות רפואיות להפסקת הריון התלויות בגורמים כגון גיל ההריון ומצבה הבריאותי הכללי של המטופלת.
הוועדה להפסקת הריון מתכנסת בבתי החולים בישראל וכוללת 3 חברים (שני רופאים, אחד מהם מומחה ברפואת נשים, ועובד סוציאלי). לפחות אחד משלושת החברים יהיה ממין נקבה.
הוועדה מוסמכת לאשר ביצוע הפסקת הריון לאחר שהאשה הביעה את רצונה המפורש לכך, ואם התקיים לפחות תנאי אחד שדורש החוק לרבות הריון מחוץ לנישואים, עובר שנתגלו בו מומים או הריון שהמשכו עלול לסכן את חיי האשה. כמו כן נדרשת בדיקת אולטרה סאונד המוכיחה הימצאות שק הריון בחלל הרחם.
כ-20,000 הפסקות ההריון מבוצעות בישראל מדי שנה. על פי נתוני משרד הבריאות כ-98% מהבקשות המוגשות לוועדה מאושרות.