07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

ניתוח להסרת דליות ברגליים - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יהושוע יהל

Phlebectomy
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

מבוא

ניתוח להסרת דליות ברגליים יבוצע אצל מטופלים הסובלים מדליות ברגליהם הגורמות לכאב, נפיחות, תחושת כבדות ולדימום (מהדליות). ניתוח זה יעיל עבור דליות בדרגות חומרה שונות.דליות ('ורידים', Varicose Veins) הן ורידים מורחבים המופיעות בעיקר בגפיים התחתונות. למעט במקרי מחלת עורקים חסימתית ברגליים מדובר במטרד חיצוני בלבד שאינו מסכן את בריאותו של המטופל.
דליות נוצרות כאשר השסתומים החד כיווניים הנמצאים בדפנות הוורידים מאבדים מגמישותם ומתרחבים. הדבר גורם ללחץ ורידי גבוה ולכן דם אינו עולה בצורה יעילה מהרגליים חזרה אל הלב ושוקע כלפי מטה. עקב כך מתרחבים הוורידים ונעשים בולטים.
מעריכים כי כ- 60% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מדליות ברגליים. נשים וגברים סובלים מכך באופן שווה אך במרבית המקרים נשים הן אלו הפונות לקבלת טיפול. הסיבות להתפתחות הדליות אינן ידועות אך הריון, נטייה משפחתית (גנטיקה) ועצירות כרונית נחשבים כגורמי סיכון להתפתחותן. עודף משקל והשמנת יתר, עמידה ממושכת ללא תנועה, ריבוי הריונות והרמת משאות כבדים עלולים להחמיר דליות קיימות.
דליות ברגלים גורמות למגוון סימפטומים לרבות ורידים נפוחים ובולטים, כאב, נפיחות ברגל, גרד מקומי, הרגשה של כבדות ועייפות ברגל ומראה לא יפה. הסימפטומים נוטים להחמיר בתקופת הקיץ, בשעות הערב, בזמן עמידה ממושכת ללא תזוזה ובימים הראשונים של הווסת (אצל נשים).
עם השנים נוצרים שינויים בצבע העור ובמרקמו באזור הדליות והוא נעשה כהה ובעל מרקם נוקשה. האזור נוטה לגרד ולעתים אף נוצרת אקזמה בשוקיים ובקרסוליים. כיבים (פצעים) כרוניים עלולים להיווצר בקרסוליים, באותם אזורים בהם צבע ומרקם העור השתנו. ייתכן שתתפתח גם פקקת (היינו, קרישי דם בדליות) המתבטאת כגושים נוקשים, כואבים ואדומים לאורך הווריד הדלייתי ברגליים. דימום שטחי מדליות ברגליים אף הוא סיבוך מוכר.
ההנחיות הראשוניות לטיפול כוללות ירידה במשקל והפסקת עישון, פעילות גופנית, הימנעות מעמידה ממושכת ללא תזוזה וגריבת גרבי לחץ (גרביים 'אלסטיות') מיוחדות אף שאין כל הוכחה שטיפול זה מונע היווצרות דליות חדשות או מאט את קצב התנוונותן של הקיימות.
אם טיפול זה אינו מועיל ניתן לטפל באמצעות הזרקת מטרשים (חומרים הגורמים לדלקת מקומית שהורסת את הדופן הפנימית של הווריד ומביאה לסתימתו), בגלי רדיו בתדירות גבוהה (שמצרים ומכווצים את הוורידים) ובאמצעות לייזר. מטרת שלושת השיטות היא לסתום את הדליות ולכווץ את הוורידים.
ניתוח להסרת הדליות הוא האמצעי הטיפולי הוותיק והיעיל ביותר עבור דליות בדרגות חומרה משתנות. במהלך הניתוח נתלשות הדליות הבעייתיות, אך הווריד הספון הגדול אינו נשלף החוצה מרגלו של המטופל (בניגוד לנעשה בניתוח סטריפינג).