26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

ריקון הרחם לאחר הפסקת הריון טבעית - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

(Missed Abortion (69.023
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

הנחיות

הגינקולוג המטפל ידון עם המטופלת בעברה המיילדותי, סדירות ואופי המחזור החודשי, ניתוחי ואשפוזי עבר (אם היו), מחלות כרוניות או אלרגיה מהן היא סובלת ותרופות מרשם או תוספי מזון שהיא נוטלת.
בהתאם לגילה ולמצבה הרפואי תידרש המטופלת לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך. אלא אם קיימת התווייה רפואית לכך, בדרך כלל אין צורך לבצע אק"ג או צילום חזה.
יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.
במקרים מסוימים (בעיקר אצל נשים שטרם ילדו) יורחב צוואר הרחם כיממה לפני ביצוע הפסקת ההריון על מנת למנוע חבלה לצוואר הרחם עקב הרחבה מכשירנית מהירה.
ההרחבה תבוצע באמצעות מרחיב סופג לחות (היגרוסקופי) שיוחדר אל צוואר הרחם. המרחיב נראה כקיסם קטן הסופח אליו נוזלים, תוך שהוא מרחיב באיטיות את צוואר הרחם. שני סוגי המרחיבים הנפוצים נקראים 'למינריה' (מרחיב העשוי מאצות ים) ו- 'דליפן' (העשוי מחומרים שאינם טבעיים).

ביום ההליך

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת ההליך.
טרם ההליך יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק. מומלץ להימנע מעישון.

לאחר ההליך

לאחר סיום ההליך תשהה המטופלת כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. בדרך כלל כעבור שעתיים עד שלוש מתום ההליך ניתן להשתחרר מבית החולים ולחזור הביתה.

התאוששות והחלמה מההליך

בימים הראשונים לאחר ריקון הרחם תיתכנה תופעות לוואי הכוללות חולשה, בחילה, דימום קל וכאב דמוי כאב מחזור. ניתן ליטול משככי כאב במידת הצורך. לעתים יהיה צורך בנטילת אנטיביוטיקה על מנת למנוע זיהום.
על המטופלת לשים לב היטב למצבה מאחר שהיא אינה נמצאת תחת השגחה רפואית. בכל מקרה של דימום נרתיקי משמעותי, הקאה בלתי פוסקת, כאב חמור, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס או כל שינוי משמעותי ופתאומי אחר בהרגשה הכללית (לרבות כאב ראש חזק) יש לפנות לרופא המטפל או למוקד החירום.
יום לאחר ההליך רצוי לנוח ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך מספר ימים נוספים. מומלץ להימנע מקיום יחסי מין במשך שבוע.
כעשרה ימים לאחר הפסקת ההריון תשוב המטופלת לבדיקת רופא הנשים שיוודא באמצעות אולטרה סאונד כי הרחם התרוקן מתוכנו. הווסת הבאה צפויה להגיע 4-6 שבועות לאחר הטיפול.
אין כל מגבלה או המלצה להימנע מכניסה להריון במשך תקופה מסוימת לאחר הפלה טבעית.