20 אוגוסט 2018 ט' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  01.09.2009  באדיבות ה 

אסתמה (קצרת) - מידע רפואי

Asthma
מעודכן לתאריך  01.09.2009  באדיבות ה 

מניעה של אסתמה

עם גורמי הסיכון של אסתמה נמנים נטיה גנטית ללקות בה, שעליה אין כל אפשרות להשפיע, אך גם הרגלי תזונה וחיים ומניעים סביבתיים שבחלקם ניתן לשלוט ואת השפעת חלקם ניתן למתן.
המפתחות העיקריים למניעת התקפים אצל מי שסובלים מהנטייה ללקות בהם הם הימנעות מגורמי סיכון, שימוש מושכל בתרופות לאסתמה, שמירה על משקל גוף תקין (המושג על-ידי פעילות גופנית) ותזונה בריאה ומאוזנת.

הימנעות מגורמי סיכון

רצוי לזהות את גורמי הסיכון המעוררים את מחלת האסתמה. על חלק מגורמי הסיכון, כמו למשל תנאי האקלים, מידת זיהום האוויר וקיום נגיפים בו, קשה לשלוט. מאידך גיסא, ניתן לנסות ולהימנע מחשיפה לגורמים כקרדית אבק הבית, קשקשת, הפרשות בעלי חיים ועשן סיגריות.

עישון

השילוב של עישון ואסתמה עלול להחמיר את התקפי האסתמה ולהגדיל תדירותם. כמו כן, העישון מפחית מיעילות התרופות המטפלות באסתמה.
המעשנים, מוטב שיפסיקו לעשן. לאסתמתים שאינם מעשנים, מומלץ להמנע במידת האפשר מחשיפה לעשן סיגריות.

שמירת משקל, תזונה והתעמלות

שמירה על משקל גוף תקין מסייעת למנוע את החמרת האסתמה. על משקל תקין ניתן לשמור בעזרת תזונה בריאה ופעילות גופנית קבועה.
התזונה המומלצת תהיה:
  • דלת שומן.
  • עשירה בסיבים תזונתיים.
  • עתירת פירות וירקות (5 מנות ליום).
  • בעלת רכיב של דגנים מלאים.
 
מומלצת פעילות גופנית של 30 דקות ביום, בדרגת עומס בינונית, לפחות 5 פעמים בשבוע. בתום הפעילות קצב הלב עולה ויש תחושה קלה של חוסר נשימה. כאשר האסתמה מאוזנת היטב, פעילות בדרגת קושי בינונית אינה מהווה בעיה.

חיסונים

לאנשים הלוקים באסתמה קשה מומלץ להתחסן כנגד וירוס השפעת וכנגד דלקת ריאות. החיסונים תורמים להפחתת הסיכונים ולמניעת סיבוכים של אסתמה.

קבוצות סיכון

ישנם מספר מצבים רפואיים המחמירים אסתמה וטיפול בהם יפחית השפעותיה.עם המצבים הללו נמנים:
  • ריניטיס: דלקת באף הנובעת מזיהום, למשל מהתקררות או כתוצאה מחשיפה לאלרגן כמו פולן. הסימפטומים השכיחים: התעטשויות, אף סתום, נזלת, גירויים באף, בעיניים ובגרון.
  • סינוזיטיס: דלקת בחללי האוויר של עצמות הלחיים והמצח (סינוסים). הסימפטומים השכיחים: כאב המסלים בעת הנעת הראש, אף סתום, נזלת וחום גבוה.
  • ריפלוקס: החזר של חומצת קיבה אל הוושט. הסימפטומים השכיחים: צרבת (תחושת שריפה מאחורי עצם החזה), כאבי בטן ונפיחות.
  • דום נשימה (Sleep apnea): הפרעת שינה בה אדם מפסיק לנשום למספר שניות במהלך השינה עקב חסימה בדרכי הנשימה העליונים. הסימפטומים השכיחים: עייפות וחוסר ריכוז במשך שעות הערות, ונטייה להתעורר תכופות במהלך השינה. לעיתים אנשים הלוקים בתסמונת זו אינם מודעים לה.