19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

הפריה חוץ גופית שלב ב': שאיבת ביציות, הפריה והחזרת העוברים - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אריק כהנא

(In Vitro Fertilization Step 2: Follicular Aspiration, Insemination and Fertilization (165.9
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

תאור ההליך

שלב ב' של תהליך ההפריה החוץ גופית מתחיל בשאיבת הביציות. ההליך מבוצע תחת הרדמה כללית קצרה. במרבית המקרים תבוצע שאיבת הביציות דרך הנרתיק, תחת הנחיית אולטרה סאונד.
מחט ארוכה המחוברת למכשיר שאיבה תוחדר דרך קיר הנרתיק לתוך רקמת השחלה. הזקיקים ישאבו דרך המחט. תהליך השאיבה אורך בדרך כלל כעשר דקות.
הביציות שנשאבו יועברו למעבדה. במעבדה תיבדק דרגת בשלותן תחת מיקרוסקופ והן יוכנו לקראת ההפריה.
הרופא המבצע את שאיבת הביציות ישאב את כל הזקיקים שהתפתחו בשחלה. עם זאת, לא כל זקיק מכיל ביצית, ולא כל ביצית שנשאבת בשלה וברת הפריה. בממוצע נשאבות 5 עד 10 ביציות אך מספרן עשוי להשתנות בהתאם לתגובת השחלה לגירוי ההורמונלי. לעתים נשאבות אפילו 20 ביציות בהליך אחד.
במקביל לשאיבת הביציות יתבקש בן הזוג לתת זרע לתוך כלי סטרילי. הזרע יועבר למעבדה שם יכינו אותו לקראת ההפריה. זוגות דתיים או חרדים יוכלו לקבל קונדום מיוחד לצורך איסוף הזרע בעת מגע מיני.
במעבדה תוסף כמות מדודה של תאי זרע לכל ביצית. הביציות שהופרו ישארו במבחנה בתוך אינקובטור במשך יממה. כעבור 24 שעות יבדקו הביציות תחת מיקרוסקופ מאחר שבשלב זה ניתן לקבוע בסבירות גבוהה אם אכן התרחשה חדירה של הזרע לביצית והביצית הופרתה. בתום יממה נוספת יבדקו הביציות שוב תחת מיקרוסקופ.
אם אכן התרחשה הפריה יוחזרו העוברים לחלל הרחם במהלך 48-72 שעות לאחר שאיבת הביציות, כאשר הם מכילים 2-8 תאים. ניתן להחזיר את העוברים גם 5 ימים לאחר השאיבה, בשלב הנקרא 'בלסטוציסט' (עובר המכיל 100 תאים).
החזרת העוברים אינה כרוכה בהרדמה ומתבצעת בתנוחת בדיקה גינקולוגית. ההחזרה מבוצעת באמצעות צינורית דקה המוחדרת דרך תעלת צוואר הרחם. הפעולה אינה כרוכה בכאב, אינה דורשת אשפוז ואין כל מגבלה בסיומה. בסיומה מומלץ לנוח במשך מספר דקות.