17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

הפריה חוץ גופית שלב א': גירוי שחלתי - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אריק כהנא

(In Vitro Fertilization Step 1: Ovarian Stimulation (65.9
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

תאור ההליך

טרם תחילת הטיפול התרופתי, ובמהלכו, תקבל המטופלת הוראות מפורטות לגבי השימוש בתרופות שעליה ליטול מצוות הרופאים והאחיות.
תרופות לגרימת ביוץ ממשפחת הגונדוטרופינים (בדרך כלל ההורמון מגרה זקיק, FSH) ינתנו בהזרקה תת עורית במשך 10 ימים החל מתחילת המחזור החודשי, על מנת לגייס מספר רב של זקיקים. ההזרקה תבוצע באופן עצמאי על ידי המטופלת לאחר שתקבל הדרכה מתאימה.
כמו כן ינתן HCG (גונדוטרופין כוריוני אנושי) שמטרתו להבטיח הבשלה מלאה של הביציות לקראת שאיבתן.
מינון התרופות יותאם אישית עבור כל מטופלת, בהתאם למידע הקיים והמצטבר על מצבה וכיצד מגיב גופה לטיפול. התאמה מדויקת של מינון התרופות וסוגן חיונית להצלחת הטיפול.
המעקב אחר תהליך גירוי השחלות והתפתחות הזקיקים יבוצע באמצעות בדיקת אולטרה סאונד (למדידת גודל הזקיקים וניטור עובי רירית הרחם) ובדיקת דם להערכת כמות האסטרדיול (E2) בדם. בהתאם לצורך תבוצענה בדיקות נוספות כגון בדיקה למדידת רמת הפרוגסטרון בדם.
בדיקות המעקב תבוצענה בשעות הבוקר על מנת שהמלצות לגבי שינוי מינוני התרופות יתקבלו עוד בצהרי אותו יום. כאשר מספר מתאים של זקיקים יגיע לגודל המתאים ורמת האסטרדיול בדם גבוהה דיה יינתן למטופלת ההורמון HCG על מנת להבטיח הבשלה סופית של הביציות לקראת שאיבתן.
ההורמון HCG ינתן 32-36 שעות לפני השאיבה המתוכננת. זהו פרק הזמן המתאים על מנת להבטיח הבשלה של הביציות. שאיבת הביציות תבוצע 32 עד 36 שעות לאחר קבלת ההורמון HCG.