19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

ניתוח השתלת עור - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר ג'רי וייס

(Skin Graft (86.2
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

מבוא

השתלת עור תבוצע על מנת לטפל בחסרי עור עקב פציעה או חבלה, כוויות עמוקות, כריתת גידולים או כריתת אזורי עור עקב זיהום. מטרת ההשתלה היא לקצר את מהלך הטיפול הנדרש (בעיקר במסגרת בית החולים) ולשפר את התפקוד והמראה של האזור בגוף עבורו מיועד שתל העור.
העור מכסה את כל שטח פני הגוף והוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם. עובי העור משתנה בין אברי הגוף השונים ועשוי לנוע בין מילימטר אחד באזור המצח ועד סנטימטר אחד בכפות הרגליים.
העור מהווה מחסום ראשוני המגן על הגוף מפני חדירת מזהמים. אזורים בגוף שאינם מכוסים בעור או שקיימים בהם פתחים אל תוך הגוף (לדוגמה, העיניים או הנחיריים) מועדים יותר לזיהום בהשוואה לאזורי גוף המכוסים בעור.
תפקידים נוספים של העור כוללים את וויסות חום הגוף, מניעת פגיעה, מניעת התייבשות של הגוף ושל הרקמות, חישה (חום, קור, מגע, כאב ולחץ) ואגירת וייצור חומרי מזון וויטמינים.
קיימים סוגים שונים של שתלי עור. שתל בעל עובי דק או חלקי מכיל רק חלק משכבות העור, ולא את מלוא עוביו. אזורי גוף שכיחים מהם ילקח שתל עור מסוג זה הם הירך או העכוז. זהו השתל הנפוץ ביותר והוא בעל סיכויי קליטה גבוהים. שתל עור בעובי מלא כולל את כל שכבות העור. לשתל זה סיכויי קליטה נמוכים יותר מאשר לשתל עור דק.
קיים גם שתל מורכב הכולל שתל עור בעובי מלא וכן סחוס או רקמות אחרות הצמודות לעור. סחוס ועור מהאוזן עשויים לשמש כאזור תורם עבור שתל מסוג זה שיבוצע, למשל, למטרת שחזור פגמים באף.