25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

ניתוח השתלת עור - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר ג'רי וייס

(Skin Graft (86.2
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.
במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האזור להשתלה ועל האזור התורם מדבקה מיוחדת על מנת לסמנם. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן ואינו גורם לכאב.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

בבוקר הניתוח מומלץ להתקלח. רצוי ללבוש חולצה שניתן להסיר מבלי ליצור מגע עם האזור המנותח, היינו חולצה מכופתרת.
יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח (אם נבחרה הרדמה כללית).
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. לאחר מכן הוא יועבר אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת ממיטתו ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

לאחר הניתוח ישהה המטופל במחלקת האשפוז.
בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכנו כאבים. משככי כאב ינתנו לפי צורך.
ההחלמה מניתוח השתלת עור היא מהירה יחסית, מלבד במקרי כוויות שאז זמן ההחלמה מניתוח השתלת עור חלקי אורך כשלושה שבועות. ברוב המקרים יעשה שימוש בתפרים נמסים מאליהם.
החל מהיום השני לאחר הניתוח ייפתחו החבישות אחת ליום כדי לעקוב אחר קליטת השתל. הסיכות או התפרים, אם ישנם, יוסרו כשבוע לאחר הניתוח. באזור התורם לא תיפתח החבישה במשך 10-14 יום כדי לאפשר החלמה עצמונית.
במהלך תקופת ההחלמה ייתכנו שינויים בצבע או במרקם העור, נימלול ועקצוץ באזור. מדובר בתופעות תקינות שעשויות להימשך מספר חודשים, עד להחלמה מלאה.
במקרים מסוימים עשוי המנתח להמליץ על נטילת אספירין במשך שלושה שבועות לאחר מועד הניתוח.
יש להגן על האזור המנותח מחום וממתיחה במשך 2-3 שבועות לאחר הניתוח.
יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת העלולה לגרום למתיחת רקמת העור באזור המנותח במשך 2-3 שבועות, לרבות הליכה מהירה, כיפוף, עבודת בית מאומצת, קיום יחסי מין או כל פעילות אשר מעלה את לחץ הדם.
יש להימנע מחשיפה ארוכה לחום או לשמש במשך מספר שבועות. אין לחשוף את צלקות הניתוח לשמש. בשנה הראשונה לאחר הניתוח מומלץ להשתמש בקרם המכיל מקדם הגנה מספר 60.
בחלק מהמקרים יידרש טיפול פיזיותרפי במהלך תקופת ההחלמה.
אם מתפתח כאב ונשלל זיהום ניתן ליטול משכך כאב, בהתאם לצורך.
יש לשמן את צלקות הניתוח באמצעות משחה שומנית נטולת אלכוהול.