11 מאי 2021 כ"ט אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות ה 

זיהומים סטרפטוקוקליים - מידע רפואי

Streptococcal Infections
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות ה 

מבוא לזיהומים סטרפטוקוקליים

זיהומים סטרפטוקוקליים נגרמים על ידי חיידק מסוג סטרפטוקוקוס המכונה בקיצור 'סטרפ'. יתכנו זיהומים קלים דוגמת דלקת גרון אך גם חמורים ואף מסכני חיים ('החיידק הטורף'). מרבית הזיהומים ניתנים לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה.
ידועים למעלה מ- 20 זנים של חיידקי סטרפ המחולקים לשתי קבוצות עיקריות:
  • סטרפטוקוקוס מקבוצה A (סטרפ A). חיידקים אלו משגשגים על פני העור ובגרון ומהווים גורם שכיח לזיהום בקרב מבוגרים וילדים.
  • סטרפטוקוקוס מקבוצה B (סטרפ B). סטרפטוקוק מסוג B הוא חיידק שכיח במערכת העיכול ובנרתיק (אצל נשים). ילודים נמצאים בסיכון לתחלואה חמורה בעקבות הדבקה בחיידק זה. מעריכים שכ- 20% מהנשים ההרות נושאות את חיידקי סטרפ B בנרתיק ובמערכת העיכול שלהן.
 

סטרפ A

מרבית הזיהומים הנגרמים על ידי חיידק זה אינם נעימים אך אינם מסכנים חיים. אלו כוללים דלקת גרון, אימפטיגו (זיהום עור), צלוליטיס (דלקת רקמה תת עורית), דלקת באוזן הפנימית וסינוסיטיס.
סטרפ A מהווה סכנה אך ורק כאשר הוא חודר אל השכבות העמוקות של הרקמות ושל אברי הגוף וגורם לזיהום פולשני.
דוגמאות לזיהום פולשני הן:
  • דלקת ריאות.
  • מנינגיטיס (דלקת קרום המוח).
  • אוסטיאומיאליטיס (זיהום בעצם).
  • חיתולית נמקית (necrotizing fasciitis). זיהום עור חמור שעלול לגרום נזק מהיר, נמק ומוות של רקמת העור.
 

טיפול בזיהומי סטרפ A

זיהומים קלים דוגמת דלקת גרון או דלקת באוזן הפנימית יחלפו בדרך כלל מאליהם, גם ללא כל טיפול. זיהומי עור, גם קלים, יחייבו לרוב קבלת טיפול אנטיביוטי (בבליעה או במריחה).
זיהומים פולשניים כגון דלקת ריאות ודלקת קרום המוח יטופלו באמצעות אנטיביוטיקה. בהתאם לחומרת המצב, עלול להידרש אשפוז בבית החולים. במקרה של זיהומי עור חמורים עלול להידרש ניתוח לכריתת אזור הנמק.

מי נמצא בסיכון ללקות בזיהום על ידי סטרפ A?

אנשים בכל גיל עלולים ללקות בדלקת גרון, בסינוסיטיס או בצלוליטיס. אימפטיגו ודלקת באוזן הפנימית שכיחות יותר בקרב ילדים מתחת לגיל 15.
זיהומים פולשניים שכיחים בעיקר בקרב אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה עקב מחלה (כגון איידס או סוכרת סוג 2) או עקב קבלת טיפול כימותרפי או טיפול ממושך בסטרואידים.

סטרפ B

זיהומים בחיידק זה הם נדירים מאחר שמרבית האוכלוסייה מפתחת עמידות נגדו.
יילודים נמצאים בסיכון לפתח תחלואה חמורה בעקבות הדבקה בחיידק, הנמצא לעתים בתעלת הלידה של אימם. זיהום בסטרפ B אצל ילודים עלול לגרום לדלקת ריאות או לדלקת חמורה בקרום המוח.
אישה הרה שידוע כי היא נושאת חיידק זה תקבל עירוי תוך ורידי של אנטיביוטיקה במהלך הלידה על מנת למנוע הדבקה של היילוד בחיידק. כאשר הלידה מתפתחת במהירות והאם לא הספיקה לקבל את האנטיביוטיקה, יקבל היילוד טיפול אנטיביוטי במהלך 48 שעות לאחר הלידה.

שכיחות זיהומים סטרפטוקוקליים

זיהומים קלים על ידי סטרפ A שכיחים מאד. מעריכים כי כ- 25% מכאבי הגרון נגרמים עקב זיהום בסטרפ A. מרבית הלוקים בזיהומים אלו יחלימו ולא יסבלו כלל מסיבוכים.
זיהומים פולשניים על ידי חיידקי סטרפ A הם נדירים, וכך גם זיהומים על ידי חיידקי סטרפ B. למרבה הצער, אחד מכל ארבעה אנשים שילקו בזיהום פולשני על ידי חיידקי סטרפ A ימותו מהמחלה. 10% מהיילודים שידבקו בסטרפ B ימותו גם כן.