11 דצמבר 2017 כ"ג כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  05.06.2012 

נקע בקרסול

(Sprained ankle)

טיפול

הטיפול יקבע בהתאם לחומרת הפציעה. מרבית האנשים יכולים לטפל בפציעתם באמצעים ביתיים.

תרופות

במרבית המקרים יספיקו משככי כאב הנמכרים ללא צורך במרשם רופא דוגמת איבופרופן או פראצטמול על מנת להקל על הכאב הנגרם עקב נקע בקרסול.

טיפול עצמי

טיפול עצמי ומיידי בנקע בקרסול כולל את כל האמצעים המפורטים להלן:
  • מנוחה. הימנעות מכל פעילות הגורמת לכאב, לנפיחות או לחוסר נוחות. עם זאת, אין צורך להפסיק לחלוטין לבצע פעילות גופנית וניתן להסתפק במנוחה יחסית.

    עד להחלמת הנקע בקרסול ניתן לאמן שרירים אחרים בגוף. לדוגמא, ניתן לבצע אימוני רכיבה על אופניים המחזקים את הזרועות ואת חלקי הרגל שלא נפצעו, תוך שמתאפשרת מנוחה לקרסול על הדום לרגליים. בצורה זו ניתן להמשיך ולבצע פעילות אירובית המיטיבה עם שריר הלב.
  • קירור המקום. מומלץ להניח קרח על האזור מיד לאחר הפציעה. יש להשאיר את הקרח במקום במשך 15-20 דקות ולחזור על הפעולה כל 2-3 שעות במהלך הימים הראשונים. אין צורך להתעורר בלילה על מנת לבצע פעולה זו.
 
הקור מפחית כאב, נפיחות ודלקת בשרירים, במפרקים וברקמות החיבור הפגועות. כמו כן עשוי הקור להפחית את הדימום אם נגרם קרע. אם האזור הופך לבן יש להפסיק את הטיפול באופן מיידי מאחר שתופעה זו עלולה להצביע על פגיעת קור.
  • על אנשים הסובלים ממחלת כלי דם, מסוכרת או שחשים ברע להתייעץ עם רופא לפני הנחת קרח על האזור הפגוע.
 
  • הפעלת לחץ. כדי להפחית את הנפיחות יש לחבוש את הקרסול באמצעות תחבושת גמישה (אלסטית) שתפעיל לחץ מקומי, עד לחלוף הנפיחות. חבישה לוחצת מדי עלולה לחסום את זרימת הדם במקום. במקרה של כאב, הירדמות של האזור (תחושת נימול) או נפיחות מקומית יש לשחרר את החבישה באופן מיידי.
  • הרמה. על מנת להפחית את הנפיחות יש להרים את הקרסול מעל גובה הלב, בעיקר במהלך הלילה. כוח הכבידה מסייע בהפחתת הנפיחות על ידי ניקוז עודף נוזלים.
 

טיפול פיזיותרפי

מספר ימים לאחר הפציעה, כאשר הנפיחות פוחתת, מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט על מנת לבצע תרגילים שמטרתם להשיב למפרק הקרסול טווח תנועה, חוזק, גמישות ויציבות.
תרגילי שיווי משקל ויציבות חשובים על מנת לגרום לשרירי הקרסול לעבוד יחדיו ולתמוך במפרק הקרסול. התרגילים יותאמו למטופל על ידי הפיזיותרפיסט המומחה במצבים אלו.
אם הנקע נגרם בזמן פעילות גופנית יש להתייעץ עם הרופא באשר למועד החזרה לפעילות. לעיתים יומלץ על חבישה של אזור הקרסול או על שימוש באביזר לקיבוע שמטרתם למנוע פציעה חוזרת.

ניתוח והליכים נוספים

אם הנזק חמור והמפרק אינו יציב עלול להיות צורך לפנות לבדיקת מומחה על מנת לקבוע האם יש צורך בגבס או במגף מיוחד שמטרתם למנוע כל תזוזה של המפרק עד להחלמתו המלאה.
במקרים נדירים של קרע חמור ברצועות וכן אצל ספורטאים מקצועיים עלול להידרש ניתוח לתיקון הנזק.