23 נובמבר 2017 ה' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  06.06.2012 

שברי מאמץ

(Stress fractures)

גורמים

שברי מאמץ נגרמים בעקבות הפעלה חוזרת ונשנית של כוח רב מהרגיל על עצמות הרגל ועצמות כף הרגל.
עצמות הגוף עוברות כל הזמן תהליכים של פירוק ובנייה מחדש. במצב תקין, תהליכים אלו מאוזנים על מנת לשמר את העצם בריאה וחזקה. עומס יתר גורם לפגיעה באיזון התקין בין תהליכי הפירוק והבניה. הפעלה חוזרת של כוח רב מהרגיל גורמת להגברת תהליך הפירוק.
אם העצמות נתונות לעומס יתר ולא מתאפשר די זמן מנוחה בין תקופות המאמץ, תהליך פירוק העצם יתרחש מהר יותר מתהליך הבנייה מחדש ובפועל לא ייווצרו מספיק תאי עצם חדשים על מנת להחליף את אלו שהתפרקו ונספגו. דבר זה גורם לתופעה הנקראת 'עייפות העצם' (לעתים גם 'שבר עייפות') המאופיין בסדקים זעירים בעצם, שמתפתחים בסופו של דבר לשברי מאמץ.

גורמי סיכון

גורמים שיכולים להגדיל את הסיכון להתפתחות שברי מאמץ כוללים:
  • פעילות גופנית מסוימת. שברי מאמץ שכיחים יותר אצל העוסקים בענפי ספורט המתבצעים על גבי משטחים קשיחים כמו כדורסל או טניס. גם ענפי ספורט הכרוכים בהליכה ממושכת למרחקים ארוכים מהווים גורם סיכון לשברי מאמץ.
  • הגברה פתאומית ברמת הפעילות. פעמים רבות מופיעים שברי מאמץ בעקבות שינוי מהיר או פתאומי באורח החיים, המשתנה ממצב של חוסר פעילות גופנית למצב של שגרת אימונים. דוגמה לכך היא גיוס לצבא או הגברה מוגזמת בעוצמה, בתדירות או במשך של אימון גופני.
  • מגדר. נשים שמחזורן החודשי אינו סדיר או שסובלות מהעדר ווסת (אל-ווסת, אמנוראה) מועדות יותר להיווצרות שברי מאמץ.
  • בעיות מבניות בכף הרגל. אנשים שסובלים מכף רגל שטוחה במיוחד ('פלטפוס') או מקשת כף רגל גבוהה במיוחד נמצאים בסיכון יתר להיווצרות שברי מאמץ.
  • חולשת עצמות. מצבים רפואיים כמו אוסטיאופורוזיס מאופיינים בעצמות חלשות ולכן הלוקים בהם נמצאים בסיכון מוגבר להיווצרות שברי מאמץ ביתר קלות.