27 מאי 2020 ד' סיון תש"פ
מעודכן לתאריך  07.06.2012 

התכווצות שרירים - מידע רפואי

Muscle cramp
מעודכן לתאריך  07.06.2012 

טיפול בהתכווצות שרירים

בדרך כלל ניתן לטפל בהתכווצות שרירים באמצעים ביתיים, ללא צורך בתרופות. הרופא יכול להמליץ על תרגילי מתיחות שנועדו להפחית את הסיכון להתכווצויות נוספות. הקפדה על צריכה מספקת של נוזלים ומניעת התייבשות יסייעו גם כן למנוע את התופעה.
במקרה של התכווצויות ליליות חוזרות המפריעות לשינה יוכל הרופא לרשום תרופה להרפיית מתח השרירים.

טיפול באמצעים ביתיים

הפעולות הבאות עשויות להקל על התכווצות שרירים:
  • מתיחות ועיסוי. מומלץ למתוח את השריר המכווץ ולעסות אותו בעדינות. במקרה של התכווצות בשרירי השוק יש לנסות למשוך את בהונות כף הרגל לכיוון הראש כשהרגל במנח ישר (ניתן לבצע גם בישיבה). תרגיל זה יעזור לשחרר גם התכווצות בשרירי הירך האחורית. במקרה של התכווצות בשרירי הירך הקדמיים ניתן להיתמך בכסא ולנסות למשוך את בהונות כף הרגל לכיוון הישבן.
  • מומלץ להשתמש בשקית קירור על מנת להרגיע שרירים מכווצים. לאחר מכן, אם הכאב נמשך או שהמקום עדיין רגיש, מומלץ להניח מגבת חמימה או כרית חימום על האזור הכואב. ניתן גם לטבול באמבט חם.
 

תוספי תזונה

תוסף תזונה המכיל מקבץ של ויטמינים מקבוצה B עשוי להועיל במקרה של התכווצות שרירים ברגליים. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים על מנת לוודא את מידת היעילות של טיפול זה.
מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה טרם קבלת החלטה על נטילת תוספי תזונה למטרת טיפול בהתכווצות שרירים. הרופא יתאים את מינון התוסף, יסביר על היתרונות והחסרונות של תוסף התזונה הנדון ויתריע על תגובות בין תרופתיות אפשריות בין תוסף התזונה וכל תרופה אחרת שהמטופל נוטל.