18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דלקת של כיס השתן (ציסטיטיס) - מידע רפואי

Cystitis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

אבחון של דלקת של כיס השתן

רופא המשפחה יאבחן דלקת של כיס השתן לאחר שיברר מה היו התסמינים שגרמו לכם לפנות אליו. תסמיני דלקת בשלפוחית כוללים צריבה, דחיפות ותכיפות במתן שתן. במקרים שהתסמינים ברורים וקלים, ייתכן שיוצע טיפול ללא צורך בבדיקות נוספות. במידת הצורך יומלץ על ביצוע בדיקות.
בדיקת שתן כללית עשויה להראות תאי דם לבנים המעידים על זיהום, תאי דם אדומים יהיו לעיתים וכן עשויים להראות ניטריטים. ניטריטים הם חומרים הנוצרים בשתן מפירוק חיידקים. נוכחותם בשתן יכולה להעיד על זיהום בדרכי השתן.

תרבית שתן

השתן הוא נוזל סטרילי. צמיחת חיידקים בשתן מעידה על תהליך זיהומי.
בבדיקה זו מדגירים את דגימת השתן על קרקע מזון מיוחד מתאים לצמיחה של חיידקים ו/או פטריות הנמצאים בשתן. על פי מספר מושבות החיידקים שיצמחו ניתן להעריך את מספר החיידקים בתרבית.
חלק חשוב בבדיקה זו הוא ביצוע מבחן רגישות החיידקים לאנטיביוטיקה. מבחן זה מגלה לאיזה אנטיביוטיקה החיידק רגיש וכך ניתן לטפל בזיהום ביעילות המרבית.
רופא המשפחה יוודא שאין לכם מחלת מין כלשהי אשר עלולה לגרום לסימפטומים דומים. הבדיקות הן מהירות וללא כאב. רוב מחלות המין ניתנות לטיפול בקלות בעזרת אנטיביוטיקה.
אם יש לכם דלקת חוזרת ונשנית (מעל 3 פעמים תוך 12 חודשים) ייתכן ותעברו בדיקות נוספות כמו סריקת אולטרה-סאונד, צילומי רנטגן או בדיקה של השלפוחית על-ידי מצלמה המבוססת על סיבים אופטיים (ציטוסקופיה).