21 מרץ 2018 ה' ניסן תשע"ח
מעודכן לתאריך  13.07.2009  באדיבות ה 

דלקת של כיס השתן (ציסטיטיס) - מידע רפואי

Cystitis

אבחון של דלקת של כיס השתן

רופא המשפחה יאבחן דלקת של כיס השתן לאחר שיברר מה היו התסמינים שגרמו לכם לפנות אליו. תסמיני דלקת בשלפוחית כוללים צריבה, דחיפות ותכיפות במתן שתן. במקרה זה יש לבצע בדיקת שתן כללית ותרבית שתן.
בבדיקת שתן כללית עשויים להראות תאי דם לבנים המעידים על זיהום, תאי דם אדומים יהיו לעיתים וכן עשויים להראות ניטריטים. ניטריטים הם חומרים הנוצרים בשתן מפירוק חיידקים. נוכחותם בשתן יכולה להעיד על זיהום בדרכי השתן.

תרבית שתן

השתן הוא נוזל סטרילי. צמיחת חיידקים בשתן מעידה על תהליך זיהומי.
בבדיקה זו מדגירים את דגימת השתן על קרקע מזון מיוחד מתאים לצמיחה של חיידקים ו/או פטריות הנמצאים בשתן. על פי מספר מושבות החיידקים שיצמחו ניתן להעריך את מספר החיידקים בתרבית.
חלק חשוב בבדיקה זו הוא ביצוע מבחן רגישות החיידקים לאנטיביוטיקה. מבחן זה מגלה לאיזה אנטיביוטיקה החיידק רגיש וכך ניתן לטפל בזיהום ביעילות המרבית.
רופא המשפחה יוודא שאין לכם מחלת מין כלשהי אשר עלולה לגרום לסימפטומים דומים. הבדיקות הן מהירות וללא כאב. רוב מחלות המין ניתנות לטיפול בקלות בעזרת אנטיביוטיקה.
אם יש לכם דלקת חוזרת ונשנית (מעל 3 פעמים תוך 12 חודשים) ייתכן ותעברו בדיקות נוספות כמו סריקת אולטרה-סאונד, צילומי רנטגן או בדיקה של השלפוחית על-ידי מצלמה המבוססת על סיבים אופטיים (ציטוסקופיה).