05 מרץ 2021 כ"א אדר תשפ"א
תאריך:  16.08.2009 

אמצעי מניעה נשיים שגם לגברים חשוב לדעת עליהם

אייל בר אור, רוקח, M.Sc

תאריך:  16.08.2009 
ניתן לצמצם תופעות לוואי של אמצעי מניעה הורמונאליים ולמיתוס שגלולה משולבת גורמת להשמנה כנראה אין בסיס.
כל אישה שבוחרת להשתמש באמצעי מניעה הורמונאלי, גלולה, מדבקה או טבעת כדאי שתימנע מעישון בשל הסיכון הממשי להיווצרות קרישי דם שעלולים להביא לשבץ מוחי.
בישראל מתרחשות מדי שנה למעלה מ-20,000 הפסקות הריון, מרביתן נובעות משימוש לא נכון או אי-שימוש באמצעי מניעה. תהליך הפסקת ההיריון הוא תהליך קשה (בעיקר נפשית) שמלווה בסיכונים. בחירת אמצעי מניעה מתאים המשלב יעילות, נוחות מקסימאלית ומינימום תופעות לוואי עשויה למנוע תקלות לא רצויות.
סיפורה של סטודנטית בת 22, שנכנסה להריון לא מתוכנן במהלך שירותה הצבאי ועברה הפלה מעידה על תופעה של היעדר ידע אף בקרב בנות בעלת מודעות עצמית. "לא השתמשתי בגלולות באותה תקופה כי מה שהפחיד אותי אלו מחלות מין ולא כול כך כניסה להריון. שמעתי גם שגלולות יכולות לגרום לכל מיני תופעות לוואי וסרטן השד בגיל מבוגר.
הכרתי בחור מקסים שהעניינים איתו זרמו ונסחפתי. הוא לא שאל אם אני לוקחת גלולות ואני הייתי בטוחה שישים קונדום. כשהמחזור איחר ופס שני הופיע על הערכה לבדיקת היריון הרגשתי קוצר נשימה מטורף. לא מאחלת לאף אחת.
אחרי ההפלה ניסיתי לקחת גלולות אבל לא הסתדרתי עם זה. יותר מפעם אחת שכחתי לקחת אותה. ניסיתי קופסה מצפצפת, תזכורות SMS ולא עזר. היום אני משתמשת במקום בגלולות במדבקה הורמונאלית שבועית. מחליפה אותה רק פעם בשבוע במשך שלושה שבועות ואחר כך שבוע בלי. את המדבקה אני מדביקה על הישבן והיא מחזיקה במקלחת או בבריכה בלי שום בעיה".
מסתבר שאצל נשים רבות הבעיה העיקרית בנטילת גלולות היא ההקפדה על נטילה סדירה. מרבית מקרי ההיריון הלא רצוי נובעים משכחה של נטילת גלולות.

מצעד הפופולאריות

הן המדבקה והן הגלולה הם אמצעי מניעה המבוססים על הורמונים אשר דומים במבנם להורמונים שגוף האישה מפריש באופן טבעי. הגלולה למניעת היריון היא עדיין אמצעי המניעה הנפוץ ביותר בקרב נשים בגיל הפוריות. סקר שנערך לאחרונה בבריטניה מראה ש- 27% מהנשים בגילאי 16 עד 49 מעדיפות להשתמש בגלולות. הקונדום הוא אמצעי המניעה השני מבחינת הפופולאריות, 20% מהזוגות בוחרים בו.
בבריטניה, 9% מהנשים מעדיפות לעבור עיקור, ושאר האמצעים זוכים לפופולאריות פחותה. 4% שימוש בהתקן תוך רחמי, 3% "סומכים" על משגל נסוג ואחוז דומה מסתמכים על חישוב הימים הבטוחים. אמצעים אחרים כמו אמצעי מניעה בהזרקה (דפו-פרוורה), התקן תוך רחמי מסוג מירנה, מדבקה, דיאפרגמה וקונדום נשי סוגרים את הרשימה עם שיעור שימוש של כ- 1% כול אחד.

נוטלת גלולות או משתמשת במדבקה? אל תעשני!
אישה שוברת סיגריה
עישון מכניס את האישה לסיכון מוגבר ללקות בבעיות הקשורות בהיווצרות קרישים דוגמת אוטם שריר הלב ושבץ מוחי.

גם בישראל אמצעי המניעה הנפוץ ביותר הוא הגלולות. כמחצית מהנשים הצעירות בגילאים 20 עד 30 משתמשות בהן כאמצעי מניעה וחלקן אף לצורך הסדרת המחזור החודשי. בכל מקרה, מומלץ לנשים מעשנות מעל גיל 35 שלא להשתמש בגלולות.
כל אישה שבוחרת להשתמש באמצעי מניעה הורמונאלי, גלולה, מדבקה או טבעת כדאי שתימנע מעישון בשל הסיכון הממשי להיווצרות קרישי דם שעלולים להביא לשבץ מוחי.
ההורמון הנשי אסטרוגן שבגלולה עלול להגביר את רמת הקרישיות שבדם ויחד עם עישון מכניס את האישה לסיכון מוגבר ללקות בבעיות הקשורות בהיווצרות קרישים דוגמת אוטם שריר הלב ושבץ מוחי.

מתי ניתן להתחיל?

ניתן להתחיל ליטול גלולות מהרגע שצריכים אותן כאמצעי למניעת הריון או להסדרת הווסת והקלה על כאבי ווסת חזקים. למעשה ניתן להתחיל בהן מהרגע שהופיע מחזור הוסת. לא מומלץ ליטול גלולות טרם קבלת הווסת הראשונה משום שהחשיפה המוקדמת להורמוני מין עלולה לגרום להאטת הגדילה.
כדי לקבל מרשם לגלולה או לאמצעי מניעה אחר יש לגשת לגניקולוג. בישראל אין אפשרות לרכוש גלולה בבית מרקחת ללא מרשם מרופא נשים. אין חובה לעבור בדיקה גניקולוגית על מנת לקבל מרשם.
מרבית הרופאים נוטים לרשום מרשמים לגלולות מהדור החדש אשר מכילות מינון נמוך של הורמונים. במקרים מסוימים, כאשר יש אקנה (פצעי בגרות) או שיעור יתר, מעדיפים הרופאים לרשום גלולות המכילות הרכב אסטרוגן במינון גבוה יותר כמו אסטל ודיאנה. השימוש בגלולות אלה מומלץ גם במקרים שגלולות במינון הורמונאלי נמוך יותר גורמות לדימומים בין ויסתיים.
כל התכשירים המאושרים לשימוש בישראל הם בעלי יעילות גבוהה מאוד במניעת הריון, אך יש לזכור כי מלבד הקונדום אף לא אחד מהם מספק הגנה מפני מחלות המועברות ביחסי מין. כאשר מקיימים יחסי מין מזדמנים או שידוע שבני הזוג מקיימים יחסי מין עם מספר אנשים, כדאי להקפיד גם על שימוש בקונדום.

עד כמה נוח לי להשתמש בשיטה מסוימת?

רמת הנוחות האישית בשימוש בשיטה מסוימת היא גורם חשוב מאוד בבחירת אמצעי מניעה. אם לא נוח לך להשתמש בשיטה מסיבה כלשהי, סביר להניח שבטווח הארוך שיטה זו לא תתאים לך. למשל עבור חלק מהנשים החדרת דיאפרגמה או טבעת והוצאתה כרוכות באי נעימות רבה.
חלק מהשיטות למניעת הריון נוחות יותר לשימוש מהאחרות ובחלקן קל יותר להבין איך להשתמש. למשל את המדבקה (אורטו-אוורה) יש צורך לזכור להחליף רק אחת לשבוע בעוד שאת הדיאפרגמה יש צורך להחדיר ולהוציא בכל קיום יחסים. הזרקת דפופרוורה אחת לשלושה חודשים אחראית יותר מהסתמכות על שיטת "הימים הבטוחים". כל משתמשת צריכה לשקול עד כמה משפיע עליה גורם הנוחות וכיצד השיטה שתבחר תשתלב בחיי היום-יום שלה.

עד כמה צריכה שיטת המניעה להיות יעילה?

ישנם הבדלים בין רמות היעילות של שיטות מניעה שונות. השיטה היחידה שמונעת הריון ב-100% היא הימנעות ממין ולכן אם עדיין רוצים לקיים יחסי מין חשוב לבחור באמצעי מניעה בטוח ככל האפשר. שיעורי היעילות של השיטות השונות תלויות במידה רבה בהקפדה על שימוש נכון. בעיקרון, אמצעי המניעה ההורמונאליים הם בעלי יעילות גבוהה ביותר.
בשיטות בהן המשתמשת צריכה "לעשות פחות", פוחתים מקרי ההיריון הלא רצוי הנובעים משכחה או בלבול. מסיבה זו סביר להניח ששיטות כמו מדבקה, התקן או זריקה, בהן אין צורך לזכור לבצע פעולה יומיומית תהיינה בטוחות יותר מאלו הדורשות פעולה יומיומית אקטיבית, כמו נטילת גלולה.
חלק מאמצעי המניעה מספקים תועלת שמעבר למניעת היריון.
הגלולה המשולבת מפחיתה את רמת הסיכון לסרטן הרחם והשחלות, יכולה לשפר את מצב העור, להפחית אקנה (פצעי בגרות) ולהקל על תופעות טרום הוסת.
שיטות המבוססות על פרוגסטין בלבד כמו התקן מסוג מירנה, זריקת דפו-פרוורה, וגלולות הפרוגסטרון (מיני-פיל) יכולות להקל על הכאבים וההתכווצויות הקשורות בווסת ולהפחית עוצמת את הדימום ואת משכו, דבר שיכול למנוע אנמיה.

מתכננת הריון נוסף?

הבחירה בין אמצעי מניעה זמניים ובין שיטות למניעת הריון לצמיתות או לתקופה ממושכת תלויה כמובן בשאלה האם את מתכננת הריון נוסף. בכל מקרה, אם קיים ספק עדיף לא להשתמש בשיטות בלתי הפיכות. בדרך כלל אצל נשים צעירות או נשים שמתכננות כניסה להריון בעתיד, השיטות המועדפות הן כאלו שניתן להפסיקן באופן מיידי ולשוב להיות מסוגלת להיכנס להריון, כמו הגלולה והמדבקה.

האם קיימים גורמים רפואיים שמונעים שימוש בשיטות מסוימות?
קונדום
קונדומים הם אמצעי המניעה היחידים המספקים הגנה ממחלות המועברות במין.

אם יש לך בעיות רפואיות מסוימות או גורמי סיכון, הרי חלק מאמצעי המניעה עלולים לא להתאים לך. גלולות משולבות (המכילות את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון) אינן מומלצות לנשים אשר סובלות ממיגרנות ובמיוחד כאלה המרבות הפרעות בשדה הראייה. לנשים בעלות עודף משקל לא מומלץ להשתמש במדבקה, וגלולות אינן מומלצות לנשים מעשנות מעל גיל 35. מומלץ ליידע את הרופא לגבי כל בעיה רפואית לפני שמקבלים מרשם לגלולות.

אמצעי המניעה ומחלות המועברות ביחסי מין

קונדומים הם אמצעי המניעה היחידים המספקים הגנה ממחלות המועברות במין (כמו איידס). אם לא ידוע בוודאות שבן הזוג מקיים יחסי מין רק איתך ושאינו נושא כל מחלה המועברת במין, יש מקום להניח שקיים סיכון להדבקות במחלת מין. במקרה כזה השתמשי בקונדום, בנוסף לכל שיטה אחרת למניעת הריון.
כל התכשירים המאושרים לשימוש בישראל הם בעלי יעילות גבוהה מאוד במניעת הריון, אך יש לזכור כי מלבד הקונדום אף לא אחד מהם מספק הגנה מפני מחלות המועברות ביחסי מין. כאשר מקיימים יחסי מין מזדמנים או שידוע שבני הזוג מקיימים יחסי מין עם מספר אנשים, כדאי להקפיד גם על שימוש בקונדום.