21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021  באדיבות ה 

בחילות והקאות במהלך ההריון - מידע רפואי

'Nausea and Vomiting in Pregnancy (NVP), ‘Morning sickeness
מעודכן לתאריך  28.02.2021  באדיבות ה 

מבוא לבחילות והקאות במהלך ההריון

בחילות והקאות (NVP, nausea and vomiting in pregnancy) הן מצב שכיח בזמן הריון. על אף אי הנוחות והסבל הנגרמים לעתים, אין מדובר במצב בעייתי או מסוכן בדרך כלל, שעלול להצביע על בעיה כלשהי אצל העובר. מצב זה מהווה חלק תקין ממהלך ההריון ונגרם ככל הנראה עקב השינויים ההורמונליים הקיצוניים המאפיינים את השליש הראשון להריון.
אף שנהוג לכנותן 'בחילות בוקר' (Morning sickness) עלולות הבחילות וההקאות להתרחש בכל שעות היום.

שכיחות התופעה

בחילות, הקאות ועייפות הן סימפטומים נפוצים בתחילת ההריון. כמחצית מכלל הנשים ההרות חוות בחילות והקאות במהלך הריונן וכשליש מדווחות על בחילות ללא הקאה.
מרבית הנשים חוות בחילות והקאות החל מהשבוע התשיעי להריון ובדרך כלל חל שיפור במצב לאחר שבועות 12-14 להריון. עם זאת, ישנן נשים שיחוו את הסימפטומים הללו תקופה ממושכת יותר ואף במשך ההריון כולו. אחת מכל 10 נשים הרות תמשיך לסבול מבחילות גם לאחר השבוע ה- 20 להריונה.
אמנם מקובל להתייחס לבחילות ולהקאות במהלך ההריון כאל אי נוחות קלה בלבד אך לעיתים יש להן השלכות רציניות על יכולת התפקוד היומיומי ועל איכות החיים של האישה ההרה.
במרבית המקרים אפשר לטפל בבחילות ובהקאות במהלך ההריון באמצעות שינויים תזונתיים ומנוחה רבה. תמיכת בן הזוג, המשפחה והחברים עוזרת גם כן להתמודד עם אי נוחות זו. במקרים חמורים מאד עלול בכל זאת להיות צורך בקבלת טיפול רפואי הולם.