28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

שפעת H1N1 (שפעת החזירים) - מידע רפואי

Swine flu
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

מבוא

שפעת החזירים הוא השם הנפוץ למחלה שמחולל נגיף (וירוס) שפעת מזן H1N1 בקרב בני אדם. בדיקות מעבדה הצביעו על כך שמקורו של נגיף זה בגנים של חזירים, עופות ובני אדם.
הנגיף זוהה לראשונה במקסיקו בחודש אפריל 2009 ומאז המחלה התפשטה במהירות ברחבי העולם והוגדרה כמגיפה כלל עולמית, היינו, פנדמיה. הסיבה להתפשטות המהירה של הנגיף נבעה מהעובדה שזהו סוג חדש של נגיף שלמעט אנשים בעולם, אם בכלל, היתה חסינות טבעית מפניו.
בחודש אוגוסט 2010 הודיע ארגון הבריאות העולמי (WHO) כי המגיפה העולמית של שפעת H1N1 חלפה.
בדומה לשפעת עונתית והצטננות, ניתן להידבק בשפעת H1N1 על ידי מגע עם אדם חולה, לרוב על ידי התעטשות או שיעול במרחק של 1 מטר או פחות. ניתן להדבק גם באמצעות מגע ידיים בחפץ או במשטח אשר זוהם על ידי הנגיף ולאחר מכן נגיעה בפה או באף. כאשר טיפות רסס המכילות את הנגיף "נוחתות" על משטח קשה הן יכולות לשרוד עד 24 שעות במידה שלא נוגב וחוטא.
הסימפטומים העיקריים של המחלה דומים מאוד לאלו של שפעת עונתית וכוללים חום גבוה (מעל 38 מעלות), כאב גרון, כאב ראש, תחושה כללית רעה, שיעול יבש וקוצר נשימה. רוב החולים מחלימים תוך שבוע גם ללא טיפול רפואי. במידה שאדם סבור שלקה בשפעת H1N1 עליו לפנות לרופא המטפל.

חיסונים

החיסון בזריקה נגד שפעת עונתית כולל את החיסון נגד נגיף H1N1 הגורם לשפעת החזירים. החיסון מומלץ לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון ובכלל זה נשים בכל שלבי ההריון.
קיימת עדות מוצקה לכך שכל הנשים בהריון נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים כתוצאה מתחלואה בשפעת H1N1 .

לעצור את התפשטות הנגיף

האמצעי החשוב ביותר לעצירת התפשטות הנגיף הינו שמירה על היגיינה של הידיים ומערכת הנשימה. במילים פשוטות, להקפיד על רחצת הידיים באופן תדיר, להשתמש בממחטות חד פעמיות ולהשליכן לפח מייד עם תום השימוש וכן להקפיד על שמירת משטחי עבודה נקיים.