23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

שפעת H1N1 (שפעת החזירים) - מידע רפואי

Swine flu
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

הטיפול בשפעת החזירים

כמקובל בטיפול בשפעת עונתית, אנשים אשר חלו בשפעת H1N1 צריכים להיות במנוחה, לשתות נוזלים רבים וליטול תרופות להקלה על סימפטומים של חום, כאבים, שיעול ונזלת.
התרופות המקובלות להקלת הסימפטומים כוללות:
  • אקמול ודקסמול (פרצטמול) המיועדים להקלה על סימפטומים של חום וכאב.
  • אקמול צינון קלאסי, אקמול צינון ושפעת, אדויל קולד וסינוס, דקסמול קולד, דקסמול סינוס וקולדקס.
 

ילדים

חלק מהתכשירים אשר מתאימים למבוגרים ניתן לתת גם לילדים, על פי ההוראות והאזהרות המפורטות בעלון המצורף לתרופה או לפי היוועצות ברוקח בכדי לדעת אם התרופה מתאימה לנטילה על ידי ילדים.
תרופות הניתנות לילדים כוללות אקמול צינון קלאסי, דקסמול קולד ודקסמול סינוס (מגיל 6), אקמולי קולד סירופ (מתחת לגיל 6 במרשם רופא בלבד). אין לתת לילדים מתחת לגיל 16 תכשירים המכילים אספירין מחשש להתפתחות תסמונת ריי.

תרופות נוגדות נגיף – טמיפלו ורלנזה

שתי התרופות נוגדות-הנגיף, כמוסות טמיפלו (אוסלטאמאויר) ומשאף רלנזה (זאנאמיויר), ניתנות במרשם רופא בלבד ומשמשות הן לטיפול בשפעת עונתית והן לטיפול בשפעת H1N1. מבחינת השפעתן שייכות שתי התרופות לאותה קבוצה. משאף הרלנזה מומלץ לשימוש על ידי נשים בהריון.
התרופות אינן מרפאות את השפעת אך עשויות לסייע בקיצור משך הזמן שאדם חולה ביום אחד בממוצע, לתרום להקלה על חלק מהסימפטומים, ולהפחית את האפשרות לפתח סיבוכים, דוגמת דלקת ריאות.

טמיפלו

הנגיף (הוירוס) משכפל ומפיץ את עצמו על ידי חדירה והשתלטות על תאים בריאים בגופנו ו"הכרחתם" ליצור עותקים נוספים שלו. טמיפלו, שהיא תרופה נוגדת נגיף מונעת את החדירה של הנגיף לתאים וחוסמת את השחרור של עותקים חדשים ממנו. כתוצאה מכך מתרחשת האטה בהפצת הנגיף בגוף אשר מתבטאת בהפחתת הסימפטומים ובקיצור משך הזמן שבו אדם מרגיש חולה ואף מפחיתה את סכנת ההדבקה של אחרים.
יש להתחיל בנטילת כמוסות הטמיפלו תוך 24-48 שעות מרגע הופעת הסימפטומים. ככל שמקדימים ליטול את התרופה כך גוברת יעילותה. המינון המקובל הוא פעמיים ביום במשך 5 ימים. המינון עבור אנשים החולים באי ספיקת כליות יקבע על ידי הרופא המטפל.
טמיפלו נחשבת לתרופה בעלת מיעוט של תופעות לוואי. תופעת הלוואי העיקרית היא כאב ראש. תופעות לוואי נדירות יכולות לכלול זיהומים של מערכת הנשימה, כאב בטן, שיעול, שלשול, נזלת ועייפות.
בקרב ילדים תופעת הלוואי העיקרית היא הקאה ותופעות לוואי נדירות יכולות לכלול דלקת באוזן, כאב בטן, גודש באף, שלשול, דימום מהאף והחמרה של אסתמה קיימת.

משאף רלנזה

משאף רלנזה הינו תרופת הבחירה עבור נשים בהריון אשר עקב בחילות והקאות אינן יכולות ליטול טמיפלו, שניתנת בכמוסות לבליעה. התרופה מועדפת גם עבור ילדים בין הגילאים 5 עד 12 שנים אשר נמצאים בקבוצת סיכון. בדרך כלל ניתן המשאף לחולים מגיל 7 ומעלה.
יש להתחיל בטיפול ברלנזה מיד עם הופעת הסימפטומים ועד 48 שעות מתחילת הופעתם. לשם מניעת המחלה בעקבות חשיפה לנגיף יש להתחיל בטיפול תוך 36 שעות ממגע עם אדם חולה במחלה. הטיפול המקובל כולל 2 שאיפות מהמשאף פעמיים ביום.
יש ליטול בכל פעם 2 שאיפות מהמשאף, פעמיים ביום, במשך 5 ימים. במקרה של מבוגר יש להתחיל להשתמש במשאף תוך 48 שעות מהופעת הסימפטומים ובמקרה של ילד 36 שעות.
השימוש ברלנזה אינו מומלץ לחולי אסתמה ומחלת ריאות כרונית עקב החשש מסיבוכים נשימתיים (ברונכוספאזם - התכווצות לא סדירה של השרירים בדרכי הנשימה הגורמת להיצרותם). במידה שנותנים את המשאף לחולים המשתמשים במרחיבי סימפונות, יש ליטול את מרחיבי הסימפונות לפני השימוש במשאף הרלנזה.
תופעות הלוואי של רלנזה כוללות סחרחורת, חום, צמרמורות, סינוסיטיס, כאבי מפרקים וברונכוספאזם חמור עד קטלני.

אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה משמשת רק לטיפול בחולים אשר פיתחו סיבוכים. היא מסייעת לטיפול בזיהומים שמקורם חיידקי, דוגמת דלקת ריאות.

חליתם? אין צורך להפיץ את הנגיף

הדרך היעילה ביותר להאטת הפצת המחלה היא מניעה של הפצת הנגיפים.
  • יש להקפיד על רחצה תדירה של הידיים במים וסבון.
  • יש לנקות משטחים כמו משטחי עבודה במטבח, שולחן או דלפק בסביבת העבודה, טלפונים ומשטחים באמבטיה באופן קבוע.
  • יש להשתמש בממחטה חד פעמית לכסות את הפנים והאף בעת שיעול או התעטשות ולהשליך אותה לפח זבל סגור מיד בתום השימוש.