18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

שפעת H1N1 (שפעת החזירים) - מידע רפואי

Swine flu
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

טיפול

תרופות נוגדות נגיף

אישה הרה שאובחנה כחולה בשפעת H1N1 תקבל תרופה נוגדת נגיף. במידה שהמחלה מופיעה ללא סיבוכים ולאותה אישה אין מחלה משמעותית נוספת, ניתן לבחור באחת משתי התרופות, רלנזה או טמיפלו. רלנזה היא תרופת הבחירה עבור נשים בהריון. המינון של תרופות נוגדות נגיף לנשים הרות זהה למינון המומלץ לאוכלוסייה הכללית.
קבוצה של מומחים אשר בדקה את הסיכון בשימוש בתרופות נוגדות נגיף בתקופת הריון מצאה שהסיכון הנובע מנטילת תרופות אלו בתקופת ההריון נמוך יותר מהסיכון הנגרם מהסימפטומים של המחלה.

רלנזה

רלנזה (זאנאמיויר) היא תרופה הניטלת באמצעות משאף דמוי דיסק. היא פועלת באופן מקומי בגרון ובריאות וכמות קטנה ממנה מגיעה למחזור הדם או לשלייה. המינון המומלץ הוא שתי שאיפות, פעמיים ביום, במשך 5 ימים.
התרופה לא אמורה להשפיע על ההריון ועל התפתחות העובר. התרופה אינה מתאימה לחולות אסתמה וחולות במחלת ריאות חסימתית כרונית, בשל תופעות לוואי של "צפצופים" וקשיי נשימה.
תופעות הלוואי של רלנזה עלולות לכלול כוללות כאב ראש, שלשול, בחילה והקאה.

טמיפלו

כמוסות טמיפלו (אוסלטאמאויר) 75 מ"ג ניטלות פעמיים ביום במשך 5 ימים. יש להתאים מינון לנשים הלוקות באי ספיקת כליות.
טמיפלו נחשבת לתרופה בעלת מיעוט של תופעות לוואי. תופעת הלוואי העיקרית שלה היא כאב ראש. תופעות לוואי נוספות עלולות לכלול זיהומים של מערכת הנשימה, כאב בטן, שיעול, שלשול, נזלת ועייפות.

משככי כאבים

אקמול ודקסמול (פאראצטמול) הם תכשירים להורדת חום ולשיכוך כאבים הנחשבים בטוחים לנטילה בעת הריון. אין ליטול תכשירים מקבוצת נוגדי הדלקת הלא סטירואידים דוגמת אדויל ונורופן בתקופת ההריון.

החמרה

אם המחלה קשה או שמופיעים סיבוכים כתוצאה מהמחלה יש לפנות בהקדם לרופא ובמקרים מסוימים יומלץ על אשפוז.