20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

שפעת H1N1 (שפעת החזירים) - מידע רפואי

Swine flu
מעודכן לתאריך  26.09.2011  באדיבות ה 

חיסון נגד שפעת

הדרך היעילה ביותר למנוע את המחלה ואת סיבוכיה היא על ידי חיסון. החיסון בזריקה נגד שפעת עונתית כולל את החיסון נגד נגיף H1N1 הגורם לשפעת החזירים.

החיסון נגד שפעת עונתית מומלץ לנשים בכל שלבי ההריון ובטוח לאם ולעובר. החיסון המומלץ לנשים הרות הוא רק זה הניתן בהזרקה, ומכיל חלקי נגיפים מומתים בלבד. החיסון ניתן בכל שלב של ההריון, במנה אחת בלבד.
מדי שנה נקבע הרכב החיסון על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO). החיסון מכיל בין היתר את האנטיגן H1N1 המופק ממעטפות נגיפים מומתים. החיסון גורם למערכת החיסון, שהיא מערכת ההגנה של הגוף, לייצר נוגדנים נגד אנטיגן זה. החיסון אינו מכיל נגיף חי כך שהוא אינו גורם להתפתחות המחלה.

יעילות החיסון נגד שפעת

יעילות החיסון הוכחה במחקרים רבים. החיסון מפחית את שכיחות התחלואה בשפעת ובדלקות ריאה בכ- 80% ואף את מספר האשפוזים ומקרי התמותה בשל סיבוכי השפעת. החיסון משפיע על מערכת החיסונית לאחר כ-3 שבועות ממועד קבלתו והוא יעיל במשך כ- 6-8 חודשים.

החשש מפני החיסון

אנשים רבים נמנעים מהחיסון כיוון שחשו לכאורה חולים בשפעת לאחר קבלת החיסון הקודם. החיסון מכיל נגיפים מומתים ועל כן אינו מסוגל לגרום למחלה. הסיבה לתחושת החולי יכולה לנבוע מכך שבסמוך למועד החיסון נדבק המתחסן בנגיפים אחרים, אשר גורמים להצטננות, והוא שייך בשוגג את הסימפטומים לחיסון שקיבל.

למי אסור להתחסן?

  • ילדים ומבוגרים להם יש הוריה האוסרת קבלת חיסון מומת בהזרקה.
  • אנשים אשר סובלים ממחלת חום בשלב החריף שלה.
  • אנשים שחוו בעבר תגובה חמורה לתרכיב, או בעלי רגישות-יתר מסוג אנאפילקטי לחלבון ביצה. בקבוצה זו כלולים אלו אשר מפתחים בעקבות אכילת ביצה נפיחות בשפתיים או בלשון, בצקת כללית, קשיים נשימתיים או איבוד הכרה.
  • אין לתת את החיסון למי שחלה בעבר בתסמונת Gullian Barre תוך 6 שבועות ממועד קבלת חיסון נגד שפעת.

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות נפיחות מקומית, אודם ולעיתים גם כאב במקום ההזרקה, אשר חולפים תוך 24 שעות ממתן החיסון. סימפטומים נדירים יותר עלולים להופיע 6-12 שעות לאחר מועד ההזרקה והם כוללים חום, כאבי שרירים ותחושה כללית רעה.

מתי והיכן לקבל את החיסון?

מומלץ להתחסן החל מתחילת חודש אוקטובר ועד סוף חודש נובמבר.
החיסון ניתן במנה אחת בלבד, ללא צורך במרשם רופא וללא תשלום, במרפאות האחיות של מרכזים רפואיים של מכבי (מבוטחי מכבי).
  • לקבלת החיסון יש לפנות (מבוטחי מכבי) למרפאות האחיות בכל המרכזים הרפואיים של מכבי, בשעות הפעילות המקובלות (אין צורך בזימון תור מראש). בחלק מהמרכזים, החיסון לילדים ניתן גם במסגרת טיפות החלב.
  • אין צורך בהפניה רפואית לשם קבלת חיסון בהזרקה.
  • החיסון בהזרקה מוצע ללא תשלום לכלל מבוטחי מכבי.
  • לאחר קבלת החיסון חשוב להיות תחת השגחה במשך 20 דקות סמוך למרפאת האחות.