25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח לכריתת הזיז הפטמתי (בלעז, mastoid), היינו עצם הגולגולת הממוקמת מאחורי האוזן, יבוצע על מנת למנוע דלקת חריפה בעצם זו או באוזן התיכונה.
האוזן מורכבת משלושה אזורים. האוזן החיצונית מורכבת מהאפרכסת ומצינור האוזן המגיע עד עור התוף. עור התוף מפריד בין האוזן החיצונית לאוזן התיכונה. האוזן התיכונה מכילה את שלוש עצמות השמע (הפטיש, הסדן והארכובה) והיא מלאה באוויר. האוזן הפנימית (שבלול האוזן) מלאה מים.
מאחורי האוזן התיכונה נמצאת בליטה של הגולגולת המכונה הזיז הפטמתי, ובלעז, מסטואיד. זוהי עצם אוורירית, מלאה חורים. אם חורים אלו מזדהמים עלול הזיהום להתפשט לאוזן התיכונה ולפגום בעצמות השמע, בעור התוף ואף בעצבי הפנים. במרבית המקרים ניתן לרפא את הזיהום באמצעות טיפול אנטיביוטי אך חלק מהזיהומים, דוגמת כולסטאטומה, אינם חולפים גם לאחר טיפול זה.
כולסטאטומה מתבטאת בהתפשטות תאי עור בתוך האוזן התיכונה. תאים אלו ממלאים את החללים בזיז הפטמתי ובעצמות השמע ולמעשה גורמים להריסת עצמות אלו. תאי העור אף עלולים להתפשט אל מערכת שיווי המשקל ולגרום לסחרחורת ולאי יציבות ולהגיע גם אל העצב הראשי בפנים, הממוקם סמוך לאוזן התיכונה, ולגרום לשיתוק.
על מנת לעצור את תהליך התפשטות תאי העור יש צורך לכרות את כלל האזורים הנגועים באוזן התיכונה, באמצעות הליך זה.
היקף הניתוח יקבע בהתאם לשיעור התפשטות המחלה.
אם רק המסטואיד נפגעה ניתן להציל את האוזן התיכונה ואת עצמות השמע. אם המחלה התפשטה אל הפטיש, הסדן ואל עור התוף, יציל המנתח את עצם הארכובה על מנת לאפשר השתלת אביזר שמע בעתיד כדי שהמטופל יוכל לשמוע. במידה שניזוקו כל עצמות השמע (הפטיש, הסדן, והארכובה) כריתתן עלול להיות קושי לבצע שיחזור מלא באופן שישיב למטופל את יכולת השמיעה.
הניתוח יעיל בכ- 80% מהמקרים מאחר שמדובר במחלה עיקשת הנוטה לחזור אצל כ- 10% מהמטופלים. בעקבות ניתוח זה ידרשו לרוב ניתוחים נוספים על מנת לשחזר את עור התוף, את עצם הזיז הפטמתי ואת עצמות השמע או על מנת להתקין אביזר שמיעה, לפי הצורך.