07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

ניתוח להסרת בלוטות הלימפה הצוואריות - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אבי חפץ

(80.9) Neck Dissection
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת להסיר בלוטות לימפה גרורתיות מאזור הראש והצוואר, או כאלו החשודות כנגועות בתאים סרטניים, על מנת למנוע התפשטות של תאי סרטן בגוף המטופל. הניתוח יבוצע על ידי רופא אף אוזן גרון המומחה בניתוחי ראש-צוואר.
בלוטות הלימפה בצוואר מהוות חלק ממערכת הלימפה וממנגנון החיסון של הגוף. מערכת הלימפה בנויה מרשת של צינורות ובלוטות דרכם זורם נוזל הלימפה, המכיל רכיבי חיסון רבים וחשובים. בלוטות הלימפה מייצרות את הרכיבים הללו ומשמשות כצמתים לאורך מערכת הלימפה.
במקרים מסוימים עלולים להתפתח גידולים סרטניים בבלוטות הלימפה הנמצאות באזור הראש והצוואר או שגידולים אחרים עלולים לשלוח גרורות לבלוטות הלימפה בצוואר.
גידולים אלו כוללים סרטן בבלוטת המגן, סרטן בבלוטות הרוק, סרטן הגרון, סרטן הפה והלוע, סרטן הלוע האפי ואחרים (אם כי שכיחותם נמוכה יותר).
כאשר גידול ראש-צוואר ראשוני (היינו, הגידול המקורי) שולח גרורות לאיברי גוף מרוחקים ('גידולים משניים' או 'שניוניים'), התחנה הראשונה אליה יגיעו התאים הסרטניים מהגידול המקורי תהיה בבלוטות הלימפה הנמצאות באזור הצוואר. לפיכך, על כל מטופל שאובחן כלוקה בסרטן ראש צוואר לעבור בדיקה של בלוטות הלימפה הצוואריות.
בהתאם לאופי הגידול הסרטני שאובחן, מיקומו והיקף הגרורות, יוסרו בניתוח בלוטות הלימפה, בשלמותן או בחלקן. הניתוח יבוצע בדרך כלל יחד עם הניתוח להסרת הגידול המקורי אולם ניתן גם לבצע ניתוח זה במועד מאוחר יותר, כניתוח נפרד בפני עצמו.
היקף הסרת בלוטות הלימפה הצוואריות תלוי בשיעור התפשטות המחלה. ככל שמזוהות יותר גרורות בבלוטות הלימפה בצוואר יוחלט בדרך כלל על הליך נרחב יותר שיכלול הסרת רקמה ניכרת הכוללת מספר רב של בלוטות. בהתאם למיקום לעתים תוסרנה גם רקמות נוספות לרבות שרירים, כלי דם או עצבים.
לעתים יבוצע ניתוח להסרת הבלוטות כצעד מניעתי מאחר שבמקרים רבים מכילות בלוטות הלימפה מספר קטן מאד של תאים סרטניים שאינם ניתנים לאבחון. במקרים אלו קיימת חשיבות מכרעת לכריתת בלוטות חשודות עוד בטרם יהפכו למוקד חדש של צמיחת תאים סרטניים.
במקרה של גידולי לשון וגרון מקובל לבצע ניתוח זה באופן מניעתי עקב שכיחות גבוהה של גרורות בבלוטות הלימפה, גם כאשר בדיקות טרום ניתוחיות לא הדגימו גרורות אלו.
לעתים יבוצע טיפול קדם-ניתוחי המכונה טיפול ניאו-אג'ובנטי (neo-adjuvant therapy) הכולל רדיותרפיה (הקרנות) או כימותרפיה טרם קבלת ההחלטה על ניתוח זה. מטרת הטיפול היא להקטין את מימדי הגידול על מנת לצמצם את היקף הניתוח הנדרש.