04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

ניתוח להסרת בלוטות הלימפה הצוואריות - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אבי חפץ

(80.9) Neck Dissection
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

הנחיות

הנחיות ואזהרות מיוחדות עבור הליך זה

אם קיים חשד לגידול צווארי תבוצענה בדיקות הכוללות בדרך כלל נטילת דגימת רקמה (ביופסיה), סריקת אולטרה סאונד של הצוואר וכן בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) או MRI (דימות בתהודה מגנטית). לעתים תבוצע גם סריקת PET שמטרתה לוודא כי אין התפשטות של גרורות לאיברים מרוחקים.
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם ואלקטרוליטים (כולל סידן, מגנזיום וזרחן) ובדיקת תפקודי קרישה.
יש לבצע בדיקת אק"ג וצילום חזה על מנת לשלול מחלות שעלולות לסבך את מהלך הניתוח.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
מטופלים הסובלים ממחלות נלוות לבעיה בגינה נדרש הניתוח נדרשים לייעוץ של רופא מומחה בתחום (דוגמת קרדיולוג או רופא פנימאי) טרם הבדיקה.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת קומדין או אספירין) שבוע לפני ביצוע הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי תחליפים.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת ההליך.
טרם ההליך יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק ומעישון.
שערות באזור המיועד לניתוח תגולחנה על ידי אנשי הצוות הרפואי טרם הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום ההליך ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. לאחר מכן הוא יועבר אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת ממיטתו ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

בימים הראשונים לאחר הניתוח ישהה המטופל בבית החולים. משככי כאב ינתנו לפי דרישה.
לאחר הניתוח יש לנוח במשך 3-4 שבועות.
מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך שישה עד שמונה שבועות לאחר הניתוח. אין לנהוג במידה שסובלים מתשישות או מסחרחורת בעקבות ניתוח זה, עד לחלוף התופעות. תוך כשבועיים ניתן לשוב לשגרת היומיום ולעבודה קלה.
כשבועיים מיום הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח.
תהליך ההחלמה מהניתוח צפוי להימשך מספר חודשים. אם מדובר בגידול סרטני יופנה המטופל לקבלת המשך הטיפול הדרוש במסגרת מרפאה אונקולוגית שם יומלץ לו על טיפולים נוספים (כגון כימותרפיה או רדיותרפיה) שמטרתם למנוע הישנות של הגידול.