02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

כריתת בלוטת הרוק - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אבי חפץ

(26.32) Parotidectomy
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת לכרות בלוטת רוק במקרה של גידול בבלוטה, בעקבות דלקות חוזרות בה או אם התפתחו אבנים בבלוטת הרוק.
פרוטיס (Parotid Gland) היא בלוטת הרוק הגדולה ביותר המסייעת בתהליך העיכול הראשוני של המזון. הרוק שמפרישה הבלוטה מכיל אנזים הנקרא עמילאז שתפקידו לסייע בפירוק העמילן המצוי במזונות כגון תפוחי אדמה וקמח לבן.
בלוטה זו נמצאת בקדמת ומתחת לאוזן והיא זו המתנפחת בזמן מחלת חזרת. מאחר שעצב הפנים עובר דרכה כריתתה מחייבת מיומנות גבוהה במיוחד על מנת למנוע פגיעה בעצב זה. לפיכך יבוצע הניתוח על ידי רופא אף אוזן גרון המומחה בניתוחי ראש-צוואר.
מרבית הגידולים בפרוטיס (כ- 80%) הם גידולים שפירים ורק כ- 20% ממאירים. עם זאת, גידולי פרוטיס הם השכיחים ביותר מבין כל סוגי הגידולים המתפתחים בבלוטות הרוק.
הגידול השכיח ביותר בפרוטיס הוא אדנומה פלאומורפית (pleomorphic adenoma). זהו גידול שעלול להגיע למימדים משמעותיים מאד אך אינו גורם לכאב או לא נוחות. במרבית המקרים גידול זה יאובחן בעקבות הופעת גוש באזור הקדמי לאוזן או מתחתיה.
חלק מגידולי הפרוטיס הממאירים עלולים לגרום לקהות תחושה ולצניחה של צד אחד של הפנים (פציאליס, facial paralysis) בקרב הלוקים בהם.
ההתוויה העיקרית לניתוח זה היא גילוי של גידול ממאיר או שפיר בבלוטה. בעקבות גילוי גידול שפיר בבלוטה יומלץ על ניתוח לכריתתה עקב שתי סיבות עיקריות:
  1. בדיקת הניקור עלולה 'לפספס' גידול סרטני ולזהותו (בשוגג) כגידול שפיר.
  2. אדנומה פלאומורפית נוטה להתמרה סרטנית אלימה במיוחד (היינו, מעבר ממצב שפיר למצב ממאיר).
 
כיום מקובל פחות לבצע ניתוח לכריתת הבלוטה עקב נוכחותן של אבני רוק או דלקות חוזרות. אבני רוק תטופלנה באמצעות הליך זעיר פולשני (אנדוסקופי) או על ידי ריסוק בגלי קול.
דלקות חוזרות תטופלנה לרוב באמצעות טיפול תרופתי שמרני. עם זאת, מצבים חריפים וחמורים במיוחד הן של אבני רוק או של דלקות חוזרות עלולים אף הם להוות הוריה לניתוח.