16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

כריתת בלוטת הרוק - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אבי חפץ

(26.32) Parotidectomy
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

הנחיות

הנחיות ואזהרות מיוחדות עבור הליך זה

הגידול יאובחן באמצעות ניקור עם מחט עדינה (הליך המבוצע תחת הכוונת אולטרה סאונד). במקרה של גידולי בלוטות רוק הניקור אינו חד משמעי ועלול להניב תוצאה שגויה (false negative) שתצביע על גידול שפיר בעוד שמדובר בפועל בגידול ממאיר. כמו כן עלול הניקור לא לספק מספיק מידע על אופיו של הגידול (דוגמת חומרתו ועד כמה הוא אלים).
אם קיים חשש כי מדובר בגידול אלים יופנה המטופל לביצוע בדיקות דימות לרבות CT (טומוגרפיה ממוחשבת) של הצוואר, MRI של חלל הפה ולעתים גם סריקת PET שמטרתה לוודא כי אין התפשטות של גרורות לאיברים מרוחקים.
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם ואלקטרוליטים (כולל סידן, מגנזיום וזרחן) ובדיקת תפקודי קרישה.
יש לבצע בדיקת אק"ג וצילום חזה על מנת לשלול מחלות שעלולות לסבך את מהלך הניתוח.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
מטופלים הסובלים ממחלות נלוות לבעיה בגינה נדרש הניתוח נדרשים לייעוץ של רופא מומחה בתחום (דוגמת קרדיולוג או רופא פנימאי) טרם הבדיקה.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת קומדין או אספירין) שבוע לפני ביצוע הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי תחליפים.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת ההליך.
טרם ההליך יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק ומעישון.

לאחר הניתוח

לאחר סיום ההליך ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. לאחר מכן הוא יועבר אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת ממיטתו ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

ביום הראשון לאחר הניתוח ישהה המטופל בבית החולים ויחובר לנקז שמנקז נוזלים מאזור הניתוח. משככי כאב ינתנו לפי דרישה. ייתכנו נפיחות, שטף דם תת-עורי וכאבים באזור המנותח.
כיומיים לאחר הניתוח תוצא צינורית הנקז והמטופל ישוחרר לביתו. תפרים יוסרו בדרך כלל כ-5 ימים ממועד הניתוח.
תוך כשבועיים ניתן לשוב לשגרת היומיום ולעבודה קלה.
יש לשמור על איזור הניתוח נקי ויבש, עד להחלמה מלאה. תיתכן חוסר תחושה באוזן ובלחי בצד המנותח במשך מספר חודשים.
כשבוע מיום הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח. אם מדובר בגידול סרטני ידון הרופא עם המטופל במועד זה על טיפולים נוספים (כגון כימותרפיה או רדיותרפיה) שמטרתם למנוע הישנות של הגידול בגופו של המטופל.