27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

ניתוח להוצאת ציסטה ברנכיאלית

(29.2) Excision of Branchial Cleft Cyst

רופא מייעץ: ד"ר אבי חפץ

מעודכן לתאריך  08.07.2012  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת להסיר ציסטה ברניכאלית מצווארו של מטופל.
ציסטה ברנכיאלית היא מבנה עגול, נייד יחסית ומלא בנוזל, המתפתח מתחת לעור בצידי הצוואר. זהו הממצא הגושי המולד הנפוץ ביותר בצוואר.
במהלך התפתחות העובר נוצרות באזור הצוואר 4 קשתות מהן מתפתחים בהמשך איברים שונים. קשתות אלו נעלמות לאחר שהן מסיימות את תפקידן ההתפתחותי בחיי העובר.
במקרים מסוימים הקשת הברנכיאלית השנייה אינה נעלמת כפי שאמור להתרחש וממנה מתפתחת ציסטה ברנכיאלית. הנוזל בתוכה מופרש מהתאים הנמצאים בתוך הציסטה.
במרבית המקרים ציסטות ברנכיאליות אינן מופיעות במועד הלידה אלא מאוחר יותר במהלך החיים. רובן אינן גורמות לכל סימפטום ואין סכנה שיפתחו לתהליך גידולי מסוכן. עם זאת, ציסטה גדולה עלולה לפגוע במראה החיצוני או לגרום לתחושת נפיחות בצוואר. הציסטה אף עלולה להזדהם, להיות רגישה, לגרום לכאב ולגדול. הסרת הציסטה תמנע מתהליכים אלו להתפתח בעתיד.
לעתים יומלץ על הוצאת ציסטה ברנכיאלית אם קיים חשש שציסטה שאובחנה כשפירה תתברר לבסוף כתהליך ממאיר (היינו בלוטת לימפה גרורתית).
מטרת הניתוח היא להוציא את הציסטה בשלמותה אם כי דבר זה עלול לעתים להתברר כמסובך עקב קרבת הציסטה למבנים אחרים בצוואר כגון כלי דם או עצבים. עם זאת, במרבית המקרים מתאפשרת כריתת הציסטה ללא סיבוכים.
במקרה שהציסטה מזוהמת רצוי לדחות את הניתוח עד לאחר חלוף הזיהום ועד אז לטפל באמצעות אנטיביוטיקה. במקרה שקיימת מורסה (אבצס) בציסטה יש לנקז אותה במקביל לקבלת הטיפול התרופתי.