18 נובמבר 2018 י' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  19.07.2012  באדיבות ה 

כאב ראש מתחי - מידע רפואי

Tension type headache
מעודכן לתאריך  19.07.2012  באדיבות ה 

טיפול בכאב ראש מתחי

ניתן להקל על כאב ראש מתחי באמצעות שיטות הרפיה או בעזרת משככי כאב הנמכרים ללא מרשם רופא.
כאבי ראש חמורים יותר או תדירים יטופלו באמצעים תרופתיים. לעתים יופנה המטופל לקבלת ייעוץ נוירולוגי על ידי רופא מומחה בטיפול במערכת העצבים או ייעוץ במסגרת מרפאת כאב.

שיטות הרפייה

ניתן להקל על כאב ראש מתחי באמצעות השיטות המפורטות להלן:
  • הנחת רטייה חמה ('קומפרס') על המצח או הצוואר.
  • פעילות גופנית, יוגה או שיטות הרפיה אחרות להפחתת מתחים.
  • עיסוי הכתפיים והצוואר.
 
כמו כן ניתן לשקול טיפולי רפואה משלימה כגון דיקור. סקירה נרחבת מטעם קבוצת Cochrane בנושא השפעת הטיפול בדיקור סיני על כאב ראש מתחי העלתה כי עוצמת הכאב ותדירות ההתקפים פחתו באופן משמעותי אצל מטופלים שעברו דיקור.
מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל או עם רופא המתמחה גם בשיטות טיפול משלימות טרם קבלת החלטה על טיפולים אלו.

משככי כאב

במרבית המקרים משככי כאב כגון פאראצטמול יעילים מאד להקלת כאב ראש מתחי. מומלץ לקחת כדור בהתאם למינון המומלץ על גבי האריזה מיד כשכאב הראש מתחיל. בהתאם לצורך ניתן לקחת מנה נוספת בחלוף מספר שעות, כמצויין על גבי אריזת התרופה.
נטילת איבופרופן (משכך כאב בעל תכונות נוגדות דלקת) אף היא חלופה טובה. חלק מהאנשים מגיבים טוב יותר לטיפול זה מאשר לפאראצטמול. השימוש באיבופרופן לנשים הרות אינו מומלץ.
טבליות המכילות קודאין (לעתים בשילוב פאראצטמול, דוגמת קוד-אקמול) אינן מומלצות לטיפול בכאב ראש מתחי מאחר שהן עלולות לגרום לתלות ולכאב ראש חמור יותר עקב שימוש יתר בתרופה. במקרים חמורים ניתן לשקול שימוש בתרופה זו, בהתאם להוראות הרופא המטפל.
לפני נטילת כל תרופה יש לעיין בעלון לצרכן המצורף לקופסה. ניתן להתייעץ עם הרוקח באשר לתרופה המתאימה ביותר למצב.

שימוש יתר במשככי כאב

כאשר כאב הראש נגרם עקב שימוש יתר בתרופות לשיכוך כאב יש להפסיק את השימוש בתרופה.
יש להתייעץ עם הרופא האם להפסיק את השימוש בבת אחת או בהדרגה. בתחילה יחמיר כאב הראש אך תוך מספר שבועות יחול שיפור במצב.אמיטריפטלין (Amitriptyline)

נוגד הדיכאון אמיטריפטלין משמש לעיתים לטיפול בכאבי ראש כרוניים. מחקרים הראו כי התרופה מפחיתה בצורה משמעותית את משך כאבי הראש ואת תדירותם.
תרופה זו אינה נוגדת כאב ולכן אין ליטול אותה למטרת הקלה בזמן כאב ראש. יש ליטול את התרופה באופן יומיומי במשך חודשים על מנת להשיג השפעה מיטיבה. כאשר תדירות כאבי הראש פוחתת ניתן להפסיק את נטילת התרופה ולשוב לקחתה בעתיד רק אם יהיה צורך בכך.
תרופה זו ניתנת אך ורק עם מרשם רופא ותחת פיקוח רפואי צמוד.

גירוי עצבי עורפי (Occipital Nerve Stimulation, ONS)

זהו טיפול חדשני להקלה על כאב ראש מתחי במקרים בהם לא מושגת הקלה באמצעות טיפול תרופתי. הטיפול נערך במסגרת מחקרית בלבד.
גירוי עצבי עורפי כולל מוליכים חשמליים, מחולל דחף וחוטים מחברים המועברים תחת העור. המוליכים החשמליים מושתלים ליד העצב העורפי בבסיס הגולגולת, ומחולל הדחף מושתל במקום אחר בגוף. המטופל משתמש בשלט רחוק לשליחת אות חשמלי לעצב העורפי שמטרתו למסך את הכאב.
יעילותו ובטיחותו של טיפול זה טרם נחקרו בצורה מעמיקה ולאורך זמן.