28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  19.07.2012  באדיבות ה 

כאב ראש מקבצי (מקובץ) - מידע רפואי

Cluster headache
מעודכן לתאריך  19.07.2012  באדיבות ה 

מבוא לכאב ראש מקבצי

כאב ראש מקבצי (המכונה לעתים גם כאב ראש מצררי) הוא התקף כאב עז הגורם לסובל ממנו ייסורים קשים. הכאב מורגש בצד אחד של הראש, בדרך כלל מאחורי העין. הסובלים מכאבי ראש אלו נוהגים לכנות אותם 'כאבי ראש אובדניים' כיוון שהם כה חמורים.

התקפי כאב ראש מקבצי

כאב ראש מקבצי מתחיל באופן פתאומי ובלתי צפוי וגורם לכאב עז מאד שעוצמתו עולה על הכאב הנגרם עקב מיגרנה או כל סוג אחר של כאב ראש.
הסובלים מכאב ראש מסוג זה חווים בדרך כלל קבוצת התקפי כאב מדי יום (לרוב כשלושה) במשך שבועות ואף חודשים טרם שוך ההתקפים, ומכאן שם התופעה. לאחר תקופת התקפים מתרחשת תקופה נטולת כאב שעשויה להימשך חודשים או שנים, טרם הישנות סידרת התקפים נוספת.
כל כאב ראש נמשך בין 15 דקות לשלוש שעות (אך לרוב פחות משעה). לעתים יתחיל התקף הכאב בשעות הבוקר המוקדמות ואף יעיר את האדם משנתו.
בגלל חומרת הכאב נוהגים חלק מהסובלים מהתקפי כאב זה להתהלך בחדר, לרקוע ברגליהם ואף להטיח את ראשם בקיר מרוב תסכול, חוסר מנוחה וייאוש.

שכיחות

מדובר בתופעה נדירה הפוגעת ב- 1 מכל 1,000 אנשים. כל אחד עלול לסבול מהתקפי כאב אלו אך בפועל, כ-8 מכל 10 מהסובלים הם גברים, רובם מעשנים.
לא ידוע מה גורם להתפתחות התקף כאב ראש מקבצי אך הם שכיחים בעיקר בסתיו ובאביב. אצל חלק מהאנשים עלולה צריכת אלכוהול או עלייה משמעותית בחום הגוף (למשל, לאחר פעילות גופנית מאומצת במזג אוויר חם) לעורר התקף.

תמיכה וטיפול

התקפי כאב ראש מקבצי עלולים לגרום לפגיעה חמורה באיכות החיים ולכן יש להפנות את הסובלים מהם לטיפול במסגרת מרפאה המתמחה בטיפול, בהקלה ובמניעת התקפים.
אף שמדובר בכאב עז מאד ומייסר אין מדובר במצב מסכן חיים. על פי רוב ניתן להקל על הכאב באמצעות תרופות מסוג טריפטנים או על ידי טיפול בחמצן. יעילות הטיפול משתנה מאדם לאדם. לעיתים יש צורך לנסות מספר טיפולים לפני שמושגת שליטה בהתקפים.