01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  19.07.2012  באדיבות ה 

כאב ראש מקבצי (מקובץ) - מידע רפואי

Cluster headache
מעודכן לתאריך  19.07.2012  באדיבות ה 

טיפול בכאב ראש מקבצי

לא ניתן לטפל בכאב ראש מקבצי באמצעות משככי כאב הנמכרים ללא מרשם רופא כגון פאראצטמול מאחר שפעולתם איטית מדי. יש צורך לפנות לקבלת טיפול מתאים על ידי רופא מומחה.
קיימים שני סוגי טיפול עיקריים:
  • הקלת כאב הראש.
  • מניעת כאב הראש.
 

טיפול להקלה על כאב ראש מקבצי

סומטריפטן (sumatriptan) (שמות מסחריים: אימיטרקס, סומטרידקס)

תרופה זו מהווה אמצעי מקובל להקלה על כאב ראש מקבצי. התרופה פועלת במנגנון הדומה לדרך פעולתו של מתווך כימי במוח הנקרא HT5. חומר זה גורם להיצרות של כלי הדם וכך מפחית את זרימת הדם למוח.
יש להזריק סומטריפטן ברגע שכאב הראש מתחיל. חלק מהמטופלים אף לומדים להזריק בעצמם. תוך 10 דקות ממועד ההזרקה מושגת הקלה בעוצמת הכאב.
במקרים בהם הזרקה אינה אפשרית ניתן להשתמש בתרסיסי אף המכילים נגזרות של חומר פעיל זה.
חלק מהמטופלים מדווחים על תופעות לוואי קלות הכוללות בחילה, סחרחורת, עייפות ויובש בפה. במידה שמופיעות תופעות לוואי, מומלץ לפנות לרופא המטפל. אין להשתמש בתרופה זו במידה שקיימת מחלת לב או מחלת כלי דם היקפית .

טיפול בחמצן

ניתן גם להשתמש בגלילי חמצן לטיפול ביתי. המטופל שואף חמצן טהור בכמות גדולה דרך מסיכה במשך 15 דקות. ניתן לבצע את הטיפול עד חמש פעמים ביום. מדובר בטיפול בטוח. קיימות עדויות לכך שטיפול זה יעיל בהקלת הכאב הנגרם עקב כאב ראש מקבצי.
יצויין כי בסל הבריאות הישראלי חמצן מותווה אך ורק לטיפול בקשיים נשימתיים.

טיפול למניעת כאב ראש מקבצי

אם התקפי הכאב שכיחים מאד או נמשכים יותר משלושה שבועות יש צורך בטיפול מניעתי. המניעה כוללת התחלת טיפול ברגע שכאב הראש מתחיל והמשך טיפול מדי יום במשך כל תקופת כאבי הראש, עד לסיומה.
טיפול מניעתי ניתן אך ורק תחת מעקב רפואי צמוד.

וראפאמיל (verapamil)

וראפאמיל היא תרופה המשמשת לטיפול במחלות לב אך יעילה גם במניעת התקפי כאב ראש מקבצי. על מנת להעלות את המינון של תרופה זו יש לבצע מעקב לבבי צמוד באמצעות אלקטרוקרדיוגרף (ECG).

ליתיום (lithium)

ליתיום ניתן לטיפול בהפרעות במצב הרוח אך יכול לסייע גם במניעת כאב ראש מקבצי. יש לבצע מעקב צמוד אחר רמת הליתיום בדם כדי למנוע תופעות לוואי.

חסימת העצב העורפי

העצב העורפי (occipital nerve) מקשר בין חלקו העליון של עמוד השדרה והגולגולת ונמצא קשור בהתקפי כאב ראש מקבצי. חסימת העצב העורפי מבוצעת באמצעות הזרקת חומר אלחוש מקומי כגון לידוקאין, בחלק האחורי של הראש. החסימה מקלה על כאב הראש לתקופה של מספר שבועות.
אף שלא נערכו מחקרים רבים על טיפול זה נראה כי הוא מספק הקלה עבור חלק מהמטופלים.