16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.07.2012 

טורטיקוליס מולד (פיתול צוואר) - מידע רפואי

Congenital Torticollis
מעודכן לתאריך  22.07.2012 

גורמים לטורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד יגרם כאשר שרירי הצוואר (sternocleidomastoid muscle) העוברים במעלה חלקו האחורי של צוואר התינוק קצרים מהרגיל. קיצור זה 'מושך' את הראש כלפי מטה והצידה ומכאן שם התופעה, פיתול צוואר.
טרם נמצא הגורם להתקצרות שרירי הצוואר. יתכן שהשריר נפגע לפני או במהלך הלידה ונוצר בו קרע קטן. הקרע גורם לדימום ולנפיחות ולהיווצרות רקמה צלקתית הגורמת להתקצרות השריר. מנח העובר ברחם עלול אף הוא לגרום לעתים לקיצור שרירי צווארו של התינוק.
מיעוט מהמקרים נגרמים עקב בעיות בהתפתחות העצמות בחלקו הצווארי של עמוד השדרה. מצב זה נקרא עיוות מולד של עמוד השדרה הצווארי (congenital malformation of the cervical spine).
העצמות עלולות להתפתח בצורה לקויה או שהן מאוחות יחדיו, או שילוב של השניים. מצב זה מכונה 'תסמונת על שם קליפל פייל' (Klippel-Feil Syndrome).
חשוב לאבחן את תסמונת קליפל פייל במידה שהיא הגורם לטורטיקוליס כיוון שתינוקות רבים הלוקים בתסמונת זו סובלים מבעיות נוספות, בפרט הפרעות שמיעה והפרעות בתפקוד הכליות.
יתר על כן, תרגילי המתיחה המומלצים לתינוקות הסובלים מטורטיקוליס עקב קיצור השריר אינם יעילים עבור תינוקות הסובלים מתסמונת זו ואף עלולים לגרום להם נזק.
במקרים נדירים, טורטיקוליס מולד יכול להיות תורשתי. כמו כן עלול המצב להיגרם עקב מצבים רפואיים חמורים אחרים לרבות גידול במוח או בחוט השדרה הפוגע בשרירים ובעצבים בצווארו של התינוק.
טורטיקוליס עלול להופיע גם בשלב מאוחר יותר במהלך החיים אך אז אין מדובר בטורטיקוליס מולד.