27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.07.2012  באדיבות ה 

קלאב פוט (רגל קלוטה) - מידע רפואי

((Club Foot (Talipes)
מעודכן לתאריך  24.07.2012  באדיבות ה 

מבוא לקלאב פוט

המושג 'קלאב פוט' (בעגה רפואית, Talipes או רגל קלוטה) מתייחס למגוון מצבים המאופיינים בעיוות מולד (היינו, קיים כבר במועד הלידה) של הקרסול ושל כף הרגל.
כף הרגל פונה בזווית חדה כלפי הקרסול והמבנה דומה לזה של מחבט גולף (בלעז, club), ומכאן שם התופעה. כאשר שתי הרגליים פגועות, כפות הרגליים פונות פנימה, זו כלפי זו.
ב- 50% מהמקרים קיימת מעורבות של שתי כפות הרגליים (מצב המכונה 'בילטרלי', היינו, דו צדדי).
מבחינים בין שני סוגים של קלאב פוט:
  • Congenital talipes equinovarus – מום מולד המאופיין בזווית חדה בין כף הרגל והקרסול.
  • Talipes calcaneovalgus – מצב בו כף הרגל מתוחה ופונה כלפי מעלה והחוצה.
 
קלאב פוט נגרם כאשר השרירים בצד החיצוני של הרגל חלשים יותר מאשר השרירים בצידה הפנימי. אף הגידים בצד הפנימי של הרגל קצרים יותר מהרגיל.
גידים הם מיתרים קשיחים המחברים את השרירים לעצמות. במצב של קלאב פוט קיים עיוות מבני של עצמות כף הרגל הגורם להידוק יתר של גיד אכילס הנמצא מאחורי העקב.
יילוד אחד מכל 1,000 יסבול מקלאב פוט. מדובר באחד המומים המולדים השכיחים ביותר. התופעה שכיחה פי 2 יותר אצל בנים מאשר אצל בנות.
במרבית המקרים הגורם לקלאב פוט אינו ידוע אם כי קיימת נטייה משפחתית. לאחר לידת ילד עם קלאב פוט עולה הסיכון ללידת ילד נוסף הסובל גם כן מהמצב פי 20, בהשוואה לכלל האוכלוסייה.

טיפול

המצב יכול להיות קל או חמור ולהשפיע אך ורק על רגל אחת או על שתיהן. קיימת חשיבות רבה להתחיל את הטיפול סמוך למועד הלידה על מנת למנוע פגיעה התפתחותית שתמנע מהתינוק את היכולת לעמוד וללכת בצורה תקינה.
במרבית המקרים הטיפול יעיל ומושג שיפור משמעותי הן במראה הרגל והן ביכולתה התפקודית.
לרוב יתחיל הטיפול תוך כשבועיים ממועד הלידה.
שיטת פונסטי (Ponseti) היא השיטה העיקרית המשמשת לטיפול בקלאב פוט. בשיטה זו מבוצע תמרון עדין על מנת למקם את כף רגלו של התינוק במיקום הרצוי, ולאחר מכן מקובעת הרגל בגבס.
יש לחזור על הליך זה מספר פעמים לאורך תקופה. משהושג התיקון הרצוי ידרש התינוק לנעול סד שיקומי המורכב מנעליים המחוברות למוט אשר מקבע את מקום כפות הרגליים במיקומן התקין והרצוי. השימוש בסד נמשך עד גיל ארבע לערך.
אף שמדובר בהליך ארוך, ממושך וקשה לעתים, יעילותו היא כ- 85%. יש לדבוק בתוכנית הטיפולית על מנת לוודא כי השיפור שמושג נשמר לאורך זמן.
בהנחה שהטיפול מתחיל בגיל צעיר, כפי שמומלץ, במרבית המקרים ניתן לתקן את המצב, להשיג יכולת תפקודית טובה ולמנוע כאב מתמשך עקב העיוות המבני בכף הרגל. עם זאת, לעתים גם חרף הטיפול, יסבול הפעוט מכאב עז וממושך ואף עלול להזדקק לניתוח.
מצב רגליו של הפעוט ינוטר בקפדנות לאורך השנים על מנת למנוע הישנות של העיוות. במידת הצורך יבוצע הטיפול שוב.