01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

היפוטוניה - מידע רפואי

Hypotonia
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא להיפוטוניה

המושג היפוטוניה בעגה הרפואית מתייחס למתח שרירים ירוד או נמוך. במצב זה נראים השרירים שמוטים ומתקבל מראה של 'בובת סמרטוטים'. כמו כן תיתכנה בעיות בהפעלת השרירים המושפעים.
שרירים בריאים לעולם אינם רפויים לגמרי ושומרים על מידה מסוימת של מתח. מתח זה מאפשר התנגדות לתנועה ומכונה 'טונוס שרירי'. לדוגמה, הטונוס השרירי בצוואר ובגב הוא המאפשר לאדם לשמר את יציבתו בזמן קימה מישיבה לעמידה.
טונוס השריר פוחת בזמן שינה ולכן אם נרדמים בתנוחת ישיבה, כאשר מתעוררים עלולים לגלות כי הראש נשמט.
מתח שרירים ירוד אינו חולשת שרירים אם כי שני המצבים מאופיינים בקושי מסוים להפעיל את השרירים המושפעים. במקרים מסוימים עלולה חולשת שרירים להתפתח לצד הירידה במתח השרירים.
גופם של ילודים הסובלים מהיפוטוניה עלול להראות שמוט ובהתאם לחומרת המצב, הם עלולים לא להיות מסוגלים לשאת את משקל גופם. מאחר שהטונוס השרירי מתפתח במהלך חודשי ההריון, פגים שנולדו טרם סיום תשעת חודשי ההריון נוטים לסבול מטונוס שרירי ירוד.
היפוטוניה היא סימפטום שעלול להעיד על מצבים רפואיים אחרים, חלקם תורשתיים. לעתים יתכן מתח שרירים ירוד כתוצאה משיתוק מוחין או זיהום חמור אחר המערב את מערכת העצבים והמוח, דוגמת דלקת בקרומי המוח.
אם קיים חשד להיפוטוניה יופנה הפעוט לבדיקתו של נוירולוג. תוכנית הטיפול תיקבע בהתאם לגורם להיפוטוניה. אצל חלק מהפעוטות יושג שיפור, אצל חלקם ישאר המצב על כנו ואילו אצל אחרים תיתכן החמרה.
אצל פגים נרשם לרוב שיפור ככל שהם גדלים. אם הגורם להיפוטוניה הוא זיהומי, מיגור המזהם מאפשר ברוב המקרים שיפור במצב.
אם ההיפוטוניה תורשתית או נגרמת על ידי מצבים קבועים כגון שיתוק מוחין ימשך המצב לאורך כל החיים. באמצעות טיפול מתאים ניתן לרוב להביא לשיפור ביכולות השרירים ובתפקודם. הטיפול כולל לרוב פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וטיפול אצל קלינאי תקשורת.
במקרים בהם היפוטוניה נגרמת כתוצאה ממחלה כרונית קשה כגון ניוון שרירים יחמירו הסימפטומים עם הזמן, כתלות בהתקדמות המחלה.