28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב

עדשות מגע יכולות לשפר את חיינו בצורה משמעותית , אולם חשוב לדעת כיצד להרכיבן ולהסירן בצורה נכונה וכיצד לשמור עליהן לאורך זמן.

מהי עדשה?

עדשות מגע עשויות מחומרים רכים, גמישים ודקים והן בעלות יכולות גבוהה להעברת חמצן. התכונות הבולטות של העדשות שהן רכות, דקות, נרטבות בקלות ולא פוגעות בקרנית העין בשימוש נכון.

לפני שמתחילים

לפני שמתחילים להרכיב עדשות מגע חשוב מאד להקפיד על ידיים נקיות, לשטוף אותן טוב טוב במי ברז וסבון ולנגב במגבת יבשה. חשוב מאד שהציפורניים לא תיגענה בעדשות, ציפורן יכולה לפגוע בעדשה, לקרוע את העדשה ובכלל להרוס את הטקסטורה של העדשה.
להקפיד מאד להתחיל את הרכבת העדשות תמיד באותה עין, כך נמנע בלבולים בין שתי העדשות אם המספר שונה, אם בעין אחת יש זיהום שלא יעבור לעין שניה וכך גם בהוצאה, תמיד נתחיל באותה עין ונסיים באותה עין. גם את העדשה לפני ההכנסה צריך לבדוק - נשים על האצבע ולהסתכל מול האור שהעדשה נקייה שבעדשה אין קרעים או פיצוצים, לשים לב שהעדשה אינה הפוכה כדיי שהיא תהיה נוחה בעין.

איך להרכיב עדשות?

נניח את עדשת המגע על האצבע המורה של היד הדומיננטית, באותה יד - האצבע האמצעית תפתח את העפעף התחתון, אצבע אצמעית של היד השניה תרים את העפעף העליון ונניח את העדשה לאט לאט על האישון, נשחרר קודם כל את העפעף העליון ואז נשחרר גם את התחתון ונוודא שהעדשה יושבת במקומה במרכז העין.

מרכוז העדשה

לעיתים העדשה אינה מתיישבת במרכז העין אלא נופלת על החלק הלבן שלה בגלל הכנסה לא נכונה. מה שצריך לעשות, קודם כל לעצום את העין ולעסות את העפעף העליות בחלקו החיצוני, אתה מרגיש בועיות אוויר יוצאות, לאחר מכן ניתן למקם את העדשה ולהזיז אותה למרכז הקרנית ואם זה לא עוזר ניתן להפעיל לחץ עדין על קצות העפעפים, העליון והתחתון כדי למקמה.

איך להוציא את העדשות?

 • לפני הוצאת העדשה חשוב להסתכל במראה ולבדוק שהעדשה ממוקמת במרכז העין.
 • הדרך הראשונה, בעזרת האגודל נפתח את העפעף התחתון והאצבע המורה תזיז את העדשה לצדדים כדי לשבור את הואקום שלה.
 • השיטה השנייה, בעזרת האצבע המורה נפתח את העפעף התחתון והאגודל והאצבע פשוט צובטים את העדשה החוצה.
 

איך לנקות את העדשות?

במהלך היום מצטברים על העדשה חלקיקים, זיהומים והפרשות, לכן חשוב מאד לנקות אותה יום יום. הריר שמצטבר על העדשה עלול לגרום לגירויים, לאי נוחות ואף לירידה באיכות הראייה בהרכבת העדשה למחרת.
נתחיל את הניקוי בעזרת טפטוף התמיסה על העדשה ושפשוף העדשה על היד במשך 20 שניות, לאחר מכן נשטוף את העדשה למשך 10 שניות בעזרת תמיסת הניקוי, את העדשה נאחסן במחסנית מאושרת, נמלא אותה בתמיסת אחסון למשך 4 עד 6 שעות. יום יום נשטוף את מיכל האחסון במים חמים ונשאיר אותו פתוח לייבוש, בהחלפת בקבוק התמיסה נחליף גם את מחסנית האחסון.

איך לשמור על העדשות?

כדיי לשמור על העדשות רצוי להקפיד על שלושה דברים: קודם כל על ההיגיינה של העדשות, אחר כך צריך להקפיד ולהחליף את העדשות בתדירות הנכונה וכמובן ללכת לביקורות תקופתיות אצל רופא עיניים או האופטומטריסט המטפל.

עשה ואל תעשה

עשה:
 • תמיד לשטוף ידיים במים ובסבון לפני הכנסת העדשה ולפני הוצאת העדשה.
 • במקרה של טשטוש ראייה יש לבדוק למה - האם העדשה לא ממורכזת? האם היא הפוכה? או בכלל האם היא לא נקייה?
 • במקרה של סנוור או הדמעה חזקה יש לפנות מיידית לרופא המטפל או לאופטומטריסט המטפל.
 
אל תעשה:
 • אסור בשום פנים לשטוף את העדשות במי ברז
 • להיזהר ולא להחזיק אותן בצורה שתקרע אותן
 • אין להחליף חומרי ניקוי, אלא בהתייעצות עם האופטומטריסט המטפל
 • לא להרכיב עדשות מגע לפרקי זמן ארוכים מידי
 • בשימוש בעדשות מגע רכות אסור להשתמש בתמיסות של עדשות קשות
 • כשאתם מרכיבים את העדשות ומשתמשים בתכשירים קוסמטיים או תרסיסים לשיער יש להקפיד ולעצום את העיניים.