13 דצמבר 2018 ה' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  29.07.2012  באדיבות ה 

כאב בברך - מידע רפואי

Knee pain
מעודכן לתאריך  29.07.2012  באדיבות ה 

טיפול בכאב בברך

קיימים מספר טיפולים עבור כאב בברך. הטיפול ישתנה בהתאם לגורם.
כדי להקל על הכאב מומלץ:
  • לקרר את המקום באמצעות שקית קרח (או שקית ירקות קפואים) במשך 15 דקות בכל שעה. יש לעטוף את הקרח במגבת מטבח נקיה כדי למנוע כווית קור.
  • להימנע מנשיאת משקל על הברך.
  • להגביה את הברך באמצעות כריות על מנת להפחית את הנפיחות.
 

תרופות

הרופא עשוי לרשום תרופות להקלת הכאב ולטיפול בגורם למצב (אם ידוע. לדוגמה, דלקת מפרקים או שיגדון). כמו כן ניתן להשתמש במשחות להקלה על הכאב, להפחתת הדלקת ולחימום האזור הפגוע.

פיזיותרפיה

יש לחזק את השרירים סביב הברך על מנת לייצב את המפרק. לרוב יתמקד הטיפול בחיזוק השרירים בקדמת הירך (הארבע ראשי) ובשרירים בגב הירך (פושטי ירך ומקרבי ברך). תרגילים לשיפור שיווי המשקל חשובים גם כן.

עזרים אורתופדיים

ניתן להעזר בסדים לקיבוע המפרק עד להחלמתו. במקרה של דלקת מפרקים ניוונית הפוגעת במפרק ניתן להעזר בקשתות תומכות, לעיתים עם טריז בחלק הפנימי או החיצוני של העקב, כדי להסיט את הלחץ מצד הברך שנפגע. רצועות ותחבושות תומכות עשויות להגן ולתמוך במפרק הברך.

זריקות

  • קורטיקוסטרואידים הם נוגדי דלקת חזקים. הזרקת קורטיקוסטרואידים לתוך מפרק הברך עשויה להפחית את הסימפטומים האופייניים להתלקחות של דלקת מפרקים ולהקל על הכאב. הזריקות אינן יעילות בכל המקרים ועלולות לגרום לזיהום (נדיר יחסית).
  • חומצה היאלורונית היא נוזל סמיך הנמצא באופן תקין במפרקים. הזרקת החומצה למפרק פגוע עשויה להקל על הכאב ולספק סיכוך. מנגנון פעולת החומצה אינו ברור אך ידוע כי הזרקתה עשויה להפחית את הדלקת. לאחר סדרת זריקות מתקבלת הקלה בכאב הנמשכת 6-12 חודשים.
 

ניתוח

גם במקרים בהם הפציעה דורשת ניתוח, לרוב אין צורך בניתוח מיידי. לפני קבלת החלטה, יש לשקול יתרונות מול חסרונות של שיקום לא ניתוחי ושל שחזור ניתוחי. קיימות מספר אפשרויות ניתוחיות:
  • ארתרוסקופיה. חלק מהפציעות ניתנות לתיקון באמצעות סיב אופטי שבקצהו מצלמה ומכשור ארוך וצר המוחדר דרך חתך קטן בברך. ארתרוסקופיה משמשת להסרת גופים משוחררים ממפרק הברך, לתיקון סחוס קרוע או פגום ולשחזור רצועות קרועות.
  • החלפה חלקית של מפרק הברך (unicompartmental arthroplasty). החלפת החלק הפגוע של הברך בלבד בחלקי מפרק מלאכותי העשויים מתכת ופלסטיק. לרוב יבוצע הניתוח דרך חתך קטן בברך. ההחלמה מניתוח זה מהירה יותר בהשוואה לניתוח להחלפת המפרק כולו.
  • החלפת מפרק הברך (total knee replacement). בהליך זה מסיר המנתח את העצם והסחוס הפגועים סביב מפרק הברך (מהירך, מעצם השוק ומהפיקה) ומתקין מפרק מלאכותי עשוי פלסטיק ומתכת.