16 דצמבר 2018 ח' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  14.08.2009  באדיבות ה 

גלאוקומה (ברקית) - מידע רפואי

Glaucoma
מעודכן לתאריך  14.08.2009  באדיבות ה 

אבחון גלאוקומה

אם יש לכם גלאוקומה פתוחת-זווית, עלול לחלוף זמן רב יחסית עד שתבחינו שיש לכם בעיה בראיה, מאחר שגלאוקומה מסוג זה בדרך כלל פוגעת תחילה בשדה הראיה החיצוני. חלק מהאנשים יחושו בבעיה רק כאשר השפעת הגלאוקומה תגיע למרכז העין!
לכן, חשוב מאוד להיבדק באופן שגרתי על-ידי רופא עיניים כדי לאבחן ולטפל בבעיות כמו גלאוקומה מוקדם ככל האפשר. לאחר 40 מומלץ להיבדק לפחות אחת לשנתיים.
אם יש לכם קרוב משפחה מדרגה ראשונה (הורה או אח) שיש לו גלאוקומה, ראוי לבצע בדיקות עיניים אחת לשנתיים מגיל 30 ואילך.
קיימות 3 בדיקות שרופא העיניים יכול לבצע כדי לאבחן גלאוקומה. כולן מהירות, פשוטות לביצוע ואינן כרוכות בכאב. יש לבצע את שלושתן במהלך אותה פגישה עם הרופא.
שלושת הבדיקות הן:

בדיקת הלחץ התוך עיני (Tonometry)

בבדיקת הלחץ התוך-עיני הרופא יטפטף לעיניכם טיפות המכילות חומר לשיכוך כאב ומעט צבע, שהוא למעשה תמיסת פלאורסאין. בעזרת מכשיר המכונה טונומטר מוקרן אל העין אור כחול חזק. המכשיר מקורב בהדרגתיות אל העין ומודד את הלחץ בתוכה (Intraocular pressure – IOP). הצבע מאפשר לרופא לראות טוב יותר את מדידת הלחץ בעזרת הטונומטר.

בדיקה ויזואלית של עצב הראיה (Opthalmoscopy)

בבדיקה ויזואלית של עצב הראיה משתמשים במכשיר האופתלמוסקופ שבו מותקנים עדשה מגדילה ומקור אור. בעזרתם יכול הרופא לבדוק את תקינותו של עצב הראיה הנמצא באחורי גלגל העין.

בדיקת שדה הראייה (Perimetry)

בדיקת שדה הראייה בודקת אם קיימים אזורים בשדה הראייה בהם יש לכם בעיה. בבדיקה זו יראו לכם סדרה של נקודות המפוזרות במרחב וישאלו אתכם אילו מהן אתם מסוגלים לראות. חלק מהנקודות תמוקמנה בחלק ההיקפי של שדה הראייה שהוא האזור שבו מתחילה להתבטא גלאוקומה.
אם בעקבות הבדיקות הללו עולה חשד שיש לכם גלאוקומה, יבצע הרופא מספר בדיקות נוספות, כדי לעמוד על מצב המחלה ומידת הנזק שנגרם לכם. בחלק מהמקרים תבוצענה גם בדיקות המיועדות לברר את הגורמים לגלאוקומה.
אם אומת חשד לגלאוקומה ימליץ הרופא על הטיפול המתאים עבורכם.