15 אוגוסט 2018 ד' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  31.07.2012 

דלקת גיד פיקת הברך - מידע רפואי

Patellar Tendinitis
מעודכן לתאריך  31.07.2012 

טיפול בדלקת גיד פיקת הברך

לרוב יומלץ תחילה על נטילת משככי כאב ועל תרגילי חיזוק, טרם קבלת החלטה אם נדרש טיפול נוסף במצב.

טיפול עצמי

עם הופעת הסימפטומים מומלץ להימנע מפעילויות שגורמות לכאב. הימנעות פירושה הורדה של תדירות האימונים או בחירה בפעילות שאינה גורמת עומס על הברך. אין להמשיך בפעילות למרות הכאב מאחר שהדבר עלול לגרום נזק נוסף לגיד פיקת הברך.
רצוי לקרר את המקום עם קרח (או עם שקית ירקות קפואים) במשך 15 דקות בכל שעה. יש לעטוף את הקרח במגבת מטבח נקיה כדי למנוע כווית קור. ניתן גם לעסות את המקום עם שקית קרח.

טיפול תרופתי

משככי כאב כמו איבופרופן (אדוויל, נורופן) יכולים להביא להקלה זמנית בכאב. משככי כאב אלו נמכרים ללא מרשם רופא.

תרגול

קיימות מספר שיטות תרגול שעשויות להפחית את הכאב. אלו כוללות:
  • מתיחות. מתיחות סדירות עשויות להפחית את נוקשות השרירים ולהאריך את הקשר בין הגיד לשריר. אין לנתר במהלך תרגילי המתיחות.
  • תרגילי חיזוק. שרירי ירך חלשים מגבירים את העומס המופעל על הגיד במהלך אימון גופני. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע באשר לתרגילים המתאימים לחיזוק שרירי הירך.
  • רצועת תמיכה לפיקה. ניתן לרכוש רצועת תמיכה המפעילה לחץ על אזור הכאב. הרצועה עוזרת לפזר את הלחץ המופעל על הגיד ולכן עשויה להקל על הכאב. מומלץ לפנות לחנויות מתמחות במוצרי אורתופדיה לשם קבלת ייעוץ.
 

טיפולים נוספים

במידה שהכאב נמשך ניתן לשקול את הטיפולים הבאים:
  • זריקת קורטיקוסטרואידים. קורטיקוסטרואידים הם נוגדי דלקת חזקים. ההזרקה מבוצעת תחת הנחיית אולטרה סאונד ומטרתה להקל על הכאב. קיימות עדויות לפיהן טיפול בקורטיקוסטרואידים עלול להחליש את הגיד ולהגדיל את הסיכון לקרע.
  • הזרקת פלזמה עצמית (PRP, Platelet Rich Plasma Injection). זהו טיפול חדשני המבוצע במסגרת מחקרים קליניים. מטרת ההזרקה היא לעודד יצירת רקמת חיבור חדשה אשר תסייע להחלמת ולתיקון הנזק בגיד.
  • ניתוח. ניתוח ישקל רק לאחר שנוסו כל אמצעי הטיפול האחרים משך חודשים, אך כשלו. טיפול ניתוחי בדלקת גיד פיקת הברך אינו שכיח.