14 נובמבר 2018 ו' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  31.07.2012  באדיבות ה 

קרע ברצועה הצולבת האחורית בברך - מידע רפואי

(Posterior Cruciate Ligament (PCL) Injury)
מעודכן לתאריך  31.07.2012  באדיבות ה 

אבחון קרע ברצועה הצולבת האחורית בברך

במהלך הבדיקה ינסה הרופא להניע את הברך, את הרגל ואת כף הרגל בכיוונים שונים ואף יבקש מהמטופל ללכת על מנת לראות האם הברך נשארת בתנוחה תקינה. כמו כן יערוך הרופא השוואה בין שתי הברכיים וימשש את הברך על מנת להעריך האם קיימת הצטברות נוזלים במפרק. לעתים יופנה המטופל לבדיקות דימות שמטרתן לספק מידע נוסף על אופי הפגיעה.

בדיקות דימות

  • צילום רנטגן .אף שנזק ברצועות לא יופיע בצילום רנטגן עשוי הצילום לשלול סיבות אחרות הגורמות לסימפטומים דוגמת שבר. אנשים הסובלים מקרע ברצועה הצולבת האחורית בברך עלולים לסבול משברי תלישה הנגרמים כאשר חתיכה קטנה של עצם המחוברת לרצועה הקרועה נתלשת מהעצם המרכזית.
  • בדיקת דימות בתהודה מגנטית (MRI, magnetic resonance imaging) יעילה בעיקר לאיתור פציעות ברקמות הרכות (רצועות, גידים, סחוס ושרירים). הבדיקה יכולה להראות בבירור קרע ברצועה הצולבת האחורית ולקבוע האם רצועות נוספות או סחוס נפגעו אף הם.
  • ארתרוסקופיה. בדיקה המבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא ארתרוסקופ ומאפשרת לרופא לבחון את פנים הברך. הארתרוסקופ יוחדר דרך חתך קטן סמוך לברך. מכשיר זה מכיל מקור אור ומצלמה קטנה שמעבירה תמונה של פנים הברך לצג גדול. במידת הצורך יוחדר מכשור ניתוחי דרך הארתרוסקופ או דרך חתכים נוספים בברך.
 במקרים בהם הנזק חמור יש צורך לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף.