16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

תסמונת המדור, תסמונת לחץ מדורי - מידע רפואי

(Chronic Exertional Compartment Syndrome)
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

גורמים לתסמונת המדור

השרירים, כלי הדם והעצבים בידיים וברגליים מאורגנים במדורים. בכל מדור נמצאות קבוצות של שרירים, כלי דם ועצבים וכל מדור עטוף בשכבה עבה של רקמת חיבור הנקראת חיתולית (fascia). השכבה החיתולית שומרת על מבנה המדור ומחזיקה את השרירים והרקמות הנוספות במקום. השכבה החיתולית אינה גמישה ולכן יכולתה להימתח מועטת.
תסמונת המדור נגרמת בעקבות פעילות גופנית או תנועה החוזרת על עצמה פעמים רבות וכרוכה בהפעלת קבוצת שרירים מסוימת. פעילויות אלו גורמות לעלייה חריגה בלחץ השרירי במדור המסוים. בשל העדר גמישותה של השכבה החיתולית הרקמות במדור אינן מסוגלות להימתח תחת הלחץ הגובר. הדבר דומה לניעור בקבוק של שתיה מוגזת מבלי לפתוח
את הפקק. הלחץ בתוך הבקבוק יעלה מאד.
כשהלחץ עולה במדור מסוים ואין פתח דרכו ניתן לשחרר את הלחץ, כלי הדם והעצבים במדור נדחסים. זרימת הדם בכלי הדם פוחתת וכתוצאה מכך השרירים אינם מקבלים כמות מספקת של דם עשיר בחמצן. מצב בו שריר או רקמה אינם מקבל אספקת חמצן מספקת נקרא איסכמיה (ischemia) והוא עלול לגרום נזק לשרירים ולעצבים.
הסיבה לכך שפעילות גופנית או אימון של קבוצת שרירים מסוימת גורמים ליתר לחץ במדור מסוים ולהתפתחות תסמונת המדור עקב כך אצל אנשים מסויימים אינה ידועה. חלק מהמומחים סבורים כי לאופן בו מבוצעות התנועות, היינו הדרך בה נוחתות הרגליים על הקרקע בזמן ריצה למשל, חשיבות ומשמעות בהתפתחות התסמונת.
סיבות אחרות יכולות להיות מסת שריר גדולה במיוחד, שכבה חיתולית עבה או חסרת גמישות במידה רבה מהרגיל או יתר לחץ דם בוורידי הרגליים.

גורמי סיכון

התופעה שכיחה בעיקר בקרב ספורטאים מתחת לגיל 40 אולם אנשים בכול גיל עלולים לסבול מתסמונת המדור.
אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות התסמונת הם אלו העוסקים בפעילויות הכוללות חזרות מרובות על תרגילים מסויימים והפעלה חוזרת של קבוצות שרירים מסויימות. מסיבות שאינן ידועות דווקא ספורטאיות צעירות נמצאות בסיכון מוגבר להתפתחות התסמונת.
פעילויות שמעלות את הסיכון להתפתחות התסמונת כוללות:
  • ריצה.
  • משחק כדורגל.
  • רכיבה על אופניים.
  • משחק טניס.
  • התעמלות.
 
אימונים מרובים בעצימות גבוהה ועומס יתר על שרירים מסוימים עלולים גם כן להעלות את הסיכון להתפתחות תסמונת המדור.