25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

תסמונת המדור, תסמונת לחץ מדורי - מידע רפואי

(Chronic Exertional Compartment Syndrome)
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

אבחון תסמונת המדור

כאב זו תלונה נפוצה אצל ספורטאים בכל הרמות. קיימים גורמים אפשריים רבים לכאב והדבר מקשה על האבחון. במקרים רבים של תסמונת המדור עלולים לחלוף מספר שבועות עד חודשים עד לביסוס האבחנה.
מאחר שישנן פציעות הקשורות בפעילות גופנית אשר שכיחות הרבה יותר מאשר תסמונת המדור ינסה הרופא תחילה לבדוק אפשרויות אבחנה אחרות, לרבות שברי מאמץ או כאב בעצם השוקה. לאחר שתישללנה סיבות אלו יבדוק הרופא גם אפשרויות שכיחות פחות כגון תסמונת המדור. לשם כך יופנה לעתים המטופל לביצוע בדיקות נוספות.

תשאול רפואי ובדיקה גופנית

האבחון יחל לרוב בתשאול של המטופל לגבי בעיות רפואיות בעברו ולגבי הבעיה הנוכחית. תיאור מדויק של הסימפטומים, משכם ואופיים יהוו רמזים חשובים לקביעת האבחנה.
הרופא יבדוק את האזורים בגוף בהם מורגש כאב. לעיתים יבחין הרופא בבלט שריר המצביע על יציאה של רקמת שריר מהמדור. דבר זה עשוי להצביע על תסמונת המדור.
במקרים נדירים יותר עלול הרופא להבחין בנפיחות סביב השריר הפגוע או באזור בו העור הדוק במיוחד.
עם זאת, במרבית המקרים תהיה הבדיקה הגופנית תקינה לחלוטין, דבר שמקשה על אבחון תסמונת המדור.

בדיקות דימות

הרופא יכול להפנות לביצוע בדיקות דימות שונות שמטרתן לגלות חריגות בעצמות, בשרירים או בכלי הדם. בדיקות אלו כוללות צילום רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת (CT), בדיקת אולטרה סאונד, בדיקת אולטרה סאונד דופלר של כלי הדם ברגליים או בידיים או סריקת דימות בתהודה מגנטית (MRI).
במהלך סריקת MRI יתבקש המטופל לכווץ את השרירים באזור שבו מורגשים הסימפטומים. ב- MRI ניתן להדגים שינויים ברקמות שאופייניים לתסמונת המדור וכך לבסס את האבחנה.
כמו כן עלול להיות צורך בבדיקה להערכת מידת הלחץ בתוך המדור באזור בו מורגשים הסימפטומים. בדיקה זו מאפשרת קביעת אבחנה סופית והערכה של הצורך בטיפול ניתוחי.

מדידת לחץ מדורי

זוהי הבדיקה הטובה ביותר לאבחון תסמונת המדור ומאפשרת קבלת אבחנה ברורה. מדובר בבדיקה פולשנית הכרוכה בהחדרת מחטים לתוך השרירים באזור הפגוע. הבדיקה עלולה לגרום לכאב במהלכה.
בדיקה זו תבוצע בדרך כלל רק אם לאחר התשאול, הבדיקה הגופנית ובדיקות נוספות שבוצעו עלה חשד גבוה לתסמונת המדור.