15 נובמבר 2018 ז' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  05.08.2012  באדיבות ה 

צוואר תפוס - מידע רפואי

Stiff Neck, Neck Pain
מעודכן לתאריך  05.08.2012  באדיבות ה 

טיפול בצוואר תפוס

התמודדות עם כאב או נוקשות בצוואר במסגרת ביתית

במקרה של כאב או נוקשות בצוואר, ללא תלות בגורם למצב, מומלץ להמשיך בשגרת חיים רגילה ככל שמתאפשר עקב המוגבלות בתנועתיות הצוואר. ניתן להעזר באמצעים המפורטים להלן על מנת להקל על הסימפטומים:
 • נטילת משככי כאב. אפשר ליטול פאראצטמול או איבופרובן על מנת להקל על הכאב. כמו כן ניתן למרוח ג'ל המכיל איבופרופן או תרופה אחרת ממשפחת משככי הכאב שאינם סטרואידאלים (NSAID’s) כגון וולטרן.
  יש להקפיד על הוראות השימוש המצורפות לתרופה. מומלץ להתייעץ עם הרוקח בבית המרקחת באשר לתרופה המתאימה ביותר.
 • חימום. הנחת בקבוק חם או כרית חימום על הצוואר עשויה לסייע בהרפיית השרירים ואף להקל על הכאב.
 • מומלץ לישון על כרית דקה וקשיחה במהלך הלילה. יש להימנע משינה על שתי כריות כיוון שהדבר גורם לראש להתכופף בצורה לא טבעית.
 • יש להקפיד על יציבה נכונה. יציבה לקויה עלולה להחמיר את הכאב ולעיתים מהווה את הגורם הראשוני להתפתחות הכאב והנוקשות בצוואר.
 • יש להימנע משימוש בצווארון קיבוע ('קולר') אלא אם הומלץ אחרת על ידי הרופא המטפל. אין עדויות לכך שקולר לצוואר מקל על הכאב ועדיף לאפשר ניידות של הצוואר.
  אם בכל זאת משתמשים בצווארון קיבוע אין לענוד אותו משך למעלה מ- 48 שעות ברציפות.
 • רצוי להימנע מנהיגה עד שהכאב והנוקשות חולפים. צוואר תפוס גורם לקושי לסובב את הראש בצורה שמאפשרת לראות את התנועה כנדרש.
 • ניתן לבצע תרגילים הכוללים מתיחה של שרירי הצוואר תוך כדי הטיית הראש באיטיות למעלה, למטה ולצדדים.
  תרגילים אלו מחזקים את שרירי הצוואר ומשפרים את טווח התנועה. מומלץ לקבל הדרכה טרם תחילת התרגול מאיש מקצוע מוסמך כגון פיזיותרפיסט.
 

פנייה לקבלת סיוע רפואי

אם הכאב או הנוקשות בצוואר לא משתפרים תוך מספר ימים ולא ניתן לשלוט בכאב באמצעות משככי כאב הנמכרים ללא מרשם מומלץ לפנות לבדיקת רופא. הרופא יבדוק את הצוואר ויתשאל את המטופל על מנת לשלול מצבים חמורים אחרים. בהתאם לצורך יוכל הרופא לרשום משככי כאב חזקים יותר.
אם הכאב או הנוקשות נמשכים מספר שבועות אפשר לשקול טיפול פיזיותרפי להקלת המצב. כאשר לא חל שיפור בחומרת הסימפטומים יוכל הרופא להמליץ על קבלת זריקות לשיכוך הכאב.

צוואר מסובב או נעול

לעתים עלול אדם להתעורר בבוקר כאשר צווארו מסובב ונוטה לצד אחד. מצב זה מכונה טורטיקוליס אקוטי (acute torticollis). כל ניסיון להזיז את הצוואר גורם לכאב חד.
טורטיקוליס עלול להופיע לאחר חשיפה ממושכת למזג אוויר קר או עקב הטיית הראש בצורה לא תקינה לאורך זמן. במקרה של טורטיקוליס אקוטי יש לפנות לרופא המטפל לצורך קבלת טיפול ובירור הסיבות שגרמו למצב.
לרוב ירשם שיפור בסימפטומים תוך 24-48 שעות אך עלול לחלוף גם שבוע טרם השגת שיפור. אפשר להקל על הכאב באמצעות טיפול ביתי, כפי שמומלץ במקרה של צוואר תפוס.