15 נובמבר 2018 ז' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  20.08.2012  באדיבות ה 

בקע מפשעתי - מידע רפואי

Inguinal Hernia
מעודכן לתאריך  20.08.2012  באדיבות ה 

טיפול בבקע מפשעתי

במקרה של בקע מפשעתי קטן שאינו מפריע אפשר להסתפק במעקב. עם זאת, בקע גדול או כואב יחייב בדרך כלל תיקון ניתוחי שמטרתו להקל על אי הנוחות ולמנוע סיבוכים. כיום מבוצעים שני סוגי ניתוחים לתיקון בקע מפשעתי:
  • תיקון בשיטה פתוחה הכרוך בביצוע חתך במפשעה דרכו יחזיר המנתח את המעי לתוך חלל הבטן. לאחר מכן יתוקן האזור החלש או הקרוע בשריר הבטן על ידי תפירתו. לפעמים יחוזק האזור באמצעות הנחת רשת תומכת. חזרה לשיגרת פעילות לאחר ניתוח זה עלולה לארוך 4-6 שבועות.
  • לפרוסקופיה. בניתוח לפרוסקופי מבוצעים מספר חתכים קטנים. דרך חתך אחד מוחדרת לתוך הבטן מצלמה זעירה על גבי סיב אופטי וכלי ניתוח קטנים מוחדרים דרך החתכים האחרים. הניתוח מבוצע תחת הנחיית המצלמה. בסופו של ההליך הלפרוסקופי תונח רשת על גבי האזור החלש דרכו מתבלט המעי.
 
ההתאוששות לאחר ניתוח לפרוסקופי קלה ומהירה יותר. ניתוח בשיטה זו מתאים לאנשים הסובלים מבקע חוזר לאחר ניתוח בשיטה הפתוחה מכיוון שהשיטה הלפרוסקופית מאפשרת למנתח לעבוד גם סביב רקמת צלקת מניתוחים קודמים. לפרוסקופיה מתאימה גם במקרה של בקע דו צדדי.
עם זאת בשיטה הלפרוסקופית קיים שיעור גבוה יותר של סיבוכים ושל ניתוחים חוזרים. בקע גדול מאוד או בקע שנכלא בכיס האשכים אינם ניתנים לתיקון באמצעות ניתוח לפרוסקופי.
עד לתיקון הבקע בניתוח ניתן להעזר בחגורת בטן תומכת שמטרתה לשמור על הבקע במקומו. אף שהחגורה עשויה להקל על הסימפטומים היא אינה מהווה פתרון לטווח ארוך. החגורה אינה מתקנת את מקור הבעיה ואינה מונעת סיבוכים אפשריים.