21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.08.2012  באדיבות ה 

ציסטה בשחלה - מידע רפואי

(Ovarian cyst)
מעודכן לתאריך  15.08.2012  באדיבות ה 

טיפול בציסטה בשחלה

הצורך בטיפול יקבע בהתאם לגורמים הבאים:
  • גודל ומראה הציסטה.
  • הופעת סימפטומים.
  • גיל האישה. נשים בגיל המעבר נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן שחלות.
 

מעקב

ברוב המקרים יומלץ על מעקב ללא כל צורך בטיפול מיידי. מרבית הציסטות תעלמנה תוך מספר שבועות באופן טבעי. יש צורך לבצע סריקת אולטרה סאונד על מנת לוודא את המצב.
לנשים בגיל המעבר יומלץ בדרך כלל לבצע סריקות אולטרה סאונד ובדיקות דם סדירות עד להיעלמות מוחלטת של הציסטה, מאחר שהן נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן שחלות. כמו כן יומלץ להן לחזור על סריקת האולטרה סאונד ארבעה חודשים לאחר היעלמות הציסטה.

ניתוח

במקרה שהציסטה גדולה או גורמת לסימפטומים יומלץ על ניתוח להסרתה. לפעמים יומלץ על ניתוח גם אם הציסטה אינה גורמת לכל סימפטום, על מנת שניתן יהיה לבדוק את הרכב התאים תחת מיקרוסקופ ולקבוע את סוגה הציסטה בוודאות. כריתת הציסטה אף תמנע את הסיכון כי תיהפך סרטנית בשלב מאוחר יותר.
שני סוגי ניתוחים מבוצעים לרוב למטרת הסרת ציסטה בשחלה. שניהם יבוצעו תחת הרדמה כללית. הניתוחים הם:
  • לפרסקופיה (laparoscopy), ניתוח בגישה זעיר פולשנית.
  • ניתוח פתיחת בטן (לפרוטומי, laparotomy).
 

לפרסקופיה

ציסטות קטנות תוסרנה בדרך כלל באמצעות שיטה ניתוחית הנקראת לפרסקופיה. זהו ניתוח זעיר פולשני המבוצע דרך חתכים קטנים בבטן התחתונה.
על מנת להרים את דופן הבטן מעל האיברים הפנימיים מזרים המנתח גז ולאחר מכן מחדיר את הלפרסקופ. זהו מיקרוסקופ זעיר בצורת צינור שבקצהו מקור אור. באמצעות הלפרוסקופ מסוגל המנתח להתבונן אל תוך חלל הבטן והאיברים הפנימיים. בעזרת כלי ניתוח זעירים המוחדרים גם כן דרך חתכים זעירים נכרתת הציסטה ונשאבת החוצה. בסיום הניתוח נתפרים החתכים.
לפרסקופיה היא כיום השיטה המועדפת מאחר שההתאוששות ממנה קלה יותר והיא מאפשרת לשמר את פוריותה של האישה.

ניתוח פתיחת בטן (לפרוטומי)

אם קיים חשד שהציסטה סרטנית יומלץ על ניתוח פתיחת בטן (פיום בטן).
הליך זה כרוך בביצוע חתך גדול בבטן המאפשר למנתח גישה טובה יותר אל הציסטה. בניתוח זה תוסר כל השחלה עם הציסטה ותישלח לבדיקה במעבדה על מנת לקבוע האם ישנם תאים ממאירים. ההתאוששות מניתוח פתיחת בטן ארוכה יותר וכרוכה באשפוז ממושך יחסית בבית החולים.
אם בניתוח מוסרת רק שחלה אחת השחלה שנותרה תמשיך לשחרר הורמונים וביציות כרגיל ופוריות האישה לא תפגע. עם זאת, אם נכרתו שתי השחלות, תחווה המטופלת הפסקת וסת וסימפטומים נוספים האופייניים לגיל מעבר מוקדם (במידה שהווסת שלה לא נפסקה טרם הניתוח).
אישה שעברה ניתוח במהלכו נכרתו שתי שחלותיה תוכל להרות בעתיד באמצעות תרומת ביצית והפרייה חוץ גופית.