18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021 

תסביב האשך - מידע רפואי

Testicular Torsion
מעודכן לתאריך  10.05.2021 

טיפול בתסביב האשך

תסביב האשך יטופל באמצעות ניתוח. במקרים מסוימים יצליח המנתח להתיר את פיתול האשך על ידי לחיצה חיצונית על שק האשכים אך גם במקרה זה יהיה צורך בניתוח כדי למנוע מהאשך להסתובב שוב.
לרוב יבוצע הניתוח תחת הרדמה כללית. הניתוח כרוך בביצוע חתך קטן בשק האשכים, בהתרת הפיתולים בצינור הזרע ובתפירת האשך או שני האשכים לחלק הפנימי של שק האשכים כדי למנוע מהם להסתובב שוב בעתיד.
ככל שהפיתול ישתחרר מהר יותר כך גדלים הסיכויים להציל את האשך. שיעור ההצלחה עומד על 95% כשהטיפול מבוצע תוך 6 שעות אך יורד ל- 20% בלבד לאחר 24 שעות.

תסביב האשך אצל ילודים ותינוקות

במקרים נדירים עלול תסביב האשך להתפתח גם אצל ילודים ותינוקות. במקרה זה יהיה האשך של התינוק קשה, נפוח או בעל גוון כהה. לא תמיד ניתן לגלות ירידה בזרימת הדם לשק האשכים אצל התינוק באמצעות סריקת אולטרה סאונד ולכן עלול להיות צורך בניתוח כדי לברר את הגורם למצב.
קיימת מחלוקת לגבי הטיפול בתסביב האשך אצל תינוקות. אם התינוק נולד עם סימפטומים המעידים על תסביב האשך, ניתוח חירום כבר לא יוכל לעזור. במקרים מסוימים יומלץ על ניתוח במועד מאוחר יותר (ולא כניתוח חירום). עם זאת, ניתוח חירום עשוי להציל לפעמים חלק מהאשך ולמנוע תסביב של האשך השני של התינוק.
טיפול בתסביב האשך אצל תינוקות עשוי למנוע בעיות בייצור הורמוני המין הזכריים ובכושר הפוריות בעתיד.