22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.10.2012  באדיבות 

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי

(Inguinal Hernia Repair Surgery (53.0

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת לתקן בקע מפשעתי.
בקע מפשעתי נגרם עקב חולשה מולדת של דופן הבטן בין באזור תעלת המפשעה. הבקע מאפשר לרקמות שומניות או איברים בחלל הבטן (כמו המעיים) לחדור דרך דופן הבטן ולהתבלט מתחת לעור. הדבר עלול לגרום לכאב ולאי נוחות במקום.
בקע הוא מצב שכיח מאד אצל גברים, בעיקר במפשעה. כ- 2-3% מהגברים צפויים לסבול מבקע מפשעתי בשלב כלשהו בחייהם אם כי בקע מפשעתי עלול להיווצר גם אצל נשים.
אצל גברים מכילה תעלת המפשעה את חבל הזרע שמוליך את נוזל הזרע מחלל הבטן אל שק האשכים. אזור זה חלש לעתים ולכן דרכו עלול לפרוץ בקע.
ככלל, מומלץ לטפל בבקע מפשעתי משום שהוא גורם לכאב ולאי נוחות, אינו מתרפא מאליו ואף עלול לגרום לכליאת המעי. אף שמדובר במקרים נדירים, כליאה היא מצב חירום רפואי המחייב ניתוח דחוף.
בקע הוא מצב רפואי שכיח מאוד והניתוח לתיקונו הוא ההליך הרפואי הנפוץ ביותר בתחום הכירורגיה הכללית. כ- 75% מכ- 20 אלף ניתוחי הבקע המבוצעים בישראל מדי שנה מיועדים לתיקון בקע מפשעתי.
קיימות כמה שיטות ניתוחיות לטיפול בבקע מפשעתי הנבדלות בסוג, בגודל החתך ובאופן המדויק בו מתוקן הבקע. תיקון זעיר פולשני של בקע מפשעתי הוא ניתוח חדשני בעל יתרונות רבים לרבות פצע ניתוחי קטן יותר, תוצאה חיצונית טובה יותר ותקופת התאוששות והחלמה קצרה יותר.