17 ינואר 2018 א' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.10.2012  באדיבות 

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי

(Inguinal Hernia Repair Surgery (53.0

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

תאור ההליך

תאור מפורט של ההליך הרפואי

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (ספינאלית או אפידוראלית), בגישה פתוחה או זעיר פולשנית (לפרוסקופית). ניתוח בגישה פתוחה יבוצע לרוב תחת הרדמה אזורית ואילו ניתוח זעיר פולשני יבוצע תחת הרדמה כללית.
בגישה הפתוחה יבצע המנתח חתך אחד (באורך כ- 5 סנטימטרים) באזור המפשעה. לאחר שיזוהה שק הבקע יפריד אותו המנתח מהרקמות הסובבות ויחזירו חזרה לחלל הבטן. הפגם בשרירי הבטן יתפר או יסגר בעזרת רשת (Mesh) העשויה מחומר שאינו מתכלה ואיננו נדחה על ידי הגוף. עם הזמן תגדל רקמת הגוף אל תוך הרשת ותקבע אותה מעל אזור הבקע.
הרשת תקובע במקום הרצוי בעזרת סיכות ניתוחיות. לאחר סגירת הבקע יתפור המנתח את החתך והאזור יחבש.
בגישה הזעיר פולשנית יפתח המנתח שלושה נקבים זעירים במפשעה דרכם יוחדרו אל גוף המטופל מצלמת וידאו מיוחדת וכלי ניתוח ארוכים ומיוחדים. בזמן הניתוח תנופח הבטן על ידי פחמן דו חמצני (גז CO2) על מנת להקל על ביצועו. בסיום הניתוח יוצא הגז מהבטן.
בזמן הניתוח יתבונן המנתח בצילומי הוידאו שיוקרנו על גבי מסך בחדר הניתוח. לאחר שיזהה המנתח את תוכן הבקע הוא יפריד אותו מהרקמות הסובבות ויכניס אותו חזרה אל חלל הבטן. הפגם בשרירי הבטן ייסגר בעזרת רשת ייחודית הבנויה מחומר בלתי מתכלה שאיננו גורם לתגובת דחייה על ידי הגוף.
הרשת תוחדר לאזור הבקע דרך הפתחים הזעירים ותקובע למקומה בעזרת סיכות ניתוחיות. רקמת הגוף תגדל אל תוך הרשת וכך תקבע אותה מעל אזור הבקע.
בסיום סגירת הבקע ולאחר שכל מכשירי הניתוח יוצאו מהבטן יחבוש המנתח את החתכים בעזרת אגד מדבק (פלסטר).