22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.10.2012  באדיבות 

ניתוח לתיקון בקע ברום הבטן (אפיגסטרי) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

(Epigastric Hernia Repair Surgery (53.40

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך יממה בבית החולים.
משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא שעה עד שעה וחצי.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לתיקון בקע ברום הבטן יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (אפידורלית או ספינאלית). סוג ההרדמה יקבע בהתאם לשיקול דעתו של הרופא ומצבו הרפואי של המטופל .
תיקון של בקע גדול יבוצע בדרך כלל תחת הרדמה כללית מאחר שקשה להשיג אלחוש יעיל של האזור באמצעות הרדמה אחרת. מטופלים שסובלים מהשמנת יתר בדרך כלל אינם מתאימים לניתוח תחת הרדמה אזורית מאחר שזו אינה יעילה דיה. למטופל שסובל ממחלת ריאות כרונית או מבעיות לב תוצע דווקא הרדמה אזורית על מנת לא לסכן אותו שלא לצורך על ידי הרדמה כללית.
לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.
אם תבוצע הרדמה אזורית (ספינאלית או אפידורלית) ישאר המטופל ער ובהכרה משך ההליך כולו. הרדמה אזורית משמעותה הזרקת חומרים מאלחשים ונוגדי כאב לאזור חוט השדרה, דרך המרווח הבין חולייתי (בעמוד השדרה המותני).
להבדיל, הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.
ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.