15 דצמבר 2017 כ"ז כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.10.2012  באדיבות 

ניתוח לכריתת התוספתן - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

(47) Appendectomy

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת לכרות תוספתן מודלק.
התוספתן הוא קטע מעי צר היוצא מהמעי הגס הימני, באזור בו מתחבר המעי הדק למעי הגס. קוטרו כסנטימטר ואורכו 3-10 סנטימטרים. בניגוד לשאר חלקי המעי, התוספתן מחובר למעי הגס בקצה אחד ואילו קצהו השני סגור ומהווה 'דרך ללא מוצא' של המעי.
לרוב נמצא התוספתן בבטן הימנית התחתונה אך לעתים מיקומו שונה והוא עשוי להימצא באגן, מאחורי המעי הגס וצמוד לגב ואף לעלות כלפי מעלה אל אזור הכבד, לבטן הימנית העליונה.
תפקידו של התוספתן אינו ברור. כיום מניחים כי התוספתן הוא שריד התפתחותי של חלק ממערכת העיכול שהתנוון במהלך שנות התפתחות גוף האדם.
דלקת חריפה של התוספתן (המכונה אפנדיציטיס) היא מחלה שכיחה, לרוב אצל צעירים, אך עלולה להתרחש בכל גיל, החל מהינקות ועד לזקנה. בגילאים 20 עד 40 המחלה שכיחה יותר וקלה יותר לאבחנה. אצל תינוקות וקשישים סיבוכי המחלה נפוצים יותר עקב אבחנה מאוחרת.
דלקת תוספתן מתחילה בדרך כלל בכאב במרכז הבטן שעלול להופיע ולהעלם. תוך שעות נודד הכאב לצידה הימני התחתון של הבטן (היכן שממוקם התוספתן), נעשה קבוע ומחמיר.

חיצה באזור זה של הבטן, שיעול או אף הליכה עלולים להחמיר את עוצמת הכאב. המצב עלול להיות מלווה בחוסר תיאבון, תחושה כללית רעה, עצירות או שלשול. ללא טיפול תחול החמרה המלווה בחום גוף גבוה ובהקאה. אם תחול התנקבות של התוספתן יופיעו כאבי בטן מפוזרים קשים, חום גבוה וצמרמורות.
דלקת התוספתן היא מצב חירום רפואי המחייב ניתוח לכריתת התוספתן. ללא ניתוח עלול התוספתן להתנקב והזיהום עלול להתפשט לחלל הבטן. אם קיים ספק או אם תיתכנה אבחנות סבירות נוספות מקובל כיום לבצע בדיקת אולטרה סאונד או CT של הבטן כדי לאשר את האבחנה. עם זאת, בכ- 2-3% מהמקרים בהם חולים נותחו בעקבות אבחנה
של דלקת בתוספתן לא נמצאה כל בעיה במהלך הניתוח.
במרבית המקרים ידרש ניתוח לכריתת התוספתן המודלק. ניתוח זה מכונה 'אפנדקטומי'. זהו ניתוח שכיח בעל שיעורי הצלחה גבוהים. במקרה של דלקת חריפה יבוצע ניתוח דחוף. במקרה של דלקת תוספתן כרונית, כשהסכנה להתנקבות התוספתן אינה מיידית, ניתן לנתח במועד מאוחר יותר.