21 ינואר 2018 ה' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.10.2012  באדיבות 

ניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

(Laparoscopic Hiatal Hernia Repair Surgery (53.411

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) על מנת לתקן בקע סרעפתי.
בקע סרעפתי הוא מצב בו חלק מהקיבה נדחק אל בית החזה דרך פתח בסרעפת. הגורמים לבקע סרעפתי כוללים השמנת יתר, הריון, שיעול ממושך, שינויים ניווניים בעמוד השדרה, חבלה ומומים מולדים. פעמים רבות לא ידוע על כל גורם להיווצרות הבקע.
קיימים כמה סוגים של בקע סרעפתי. השכיח בהם (כ- 95% מהמקרים) מכונה 'בקע גולש'. בקע זה נגרם עקב חולשה של השרירים סביב הפתח בסרעפת המונעת את היכולת לסגור אותו היטב ומאפשרת לשוער בתחתית הוושט להידחק דרך הפתח ולעלות אל חלל בית החזה. בפועל נוצרים מספר בקעים קטנים אשר 'גולשים' הלוך וחזור מחלל הבטן אל בית החזה.
הסוג השני של בקע סרעפתי, השכיח הרבה פחות, נקרא בקע פארא וושטי. בקע זה נגרם עקב דחיקת חלק מהקיבה והוושט דרך פתח בסרעפת, אל חלל בית החזה.
הסוג השלישי הוא שילוב של שני הסוגים הראשונים ואילו הסוג הרביעי מוגדר כמצב בו איברים נוספים מחלל הבטן עוברים דרך הפתח בסרעפת אל בית החזה. אלו הם לרוב בקעים גדולים. במקרים מסוימים חלה תזוזה של חלקי מעי גס אל חלל בית החזה.
בקע סרעפתי גולש שאינו גורם לסימפטומים אינו דורש כל טיפול. אם הבקע גורם לסימפטומים כגון צרבת ניתן להיעזר בתרופות סותרות חומצה ובשינויים באורח החיים. במידה שהטיפול השמרני נכשל יופנה המטופל לניתוח לתיקון הבקע ולתיקון השסתום בין הוושט לקיבה.
במקרה של שלושת סוגי הבקעים האחרים יהיה הטיפול הראשוני ניתוחי, במטרה למנוע סיבוכים כגון חסימת קיבה, הסתובבות הקיבה על צירה, אוטם (בשל לחץ על כלי הדם המזינים את כיס הקיבה) והתפתחות כיבים שעלולים לגרום לדימום ואף למוות.
קיימות כמה שיטות ניתוחיות לטיפול בבקע סרעפתי הנבדלות בסוג ובגודל החתך. לתיקון זעיר פולשני של בקע סרעפתי יתרונות רבים לרבות פצע ניתוחי קטן יותר, תוצאה חיצונית טובה יותר ותקופת התאוששות והחלמה קצרה יותר. במקרים מסוימים, בהתאם למצבו של המטופל ולשיקול דעתו של המנתח, עלול להיות צורך לעבור לניתוח בחתך פתוח גם אם הוחלט על ניתוח זעיר פולשני.
לניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי שיעורי הצלחה גבוהים העומדים על כ- 95%.