17 דצמבר 2017 כ"ט כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  10.10.2012  באדיבות 

ניתוח לחיתוך צינור הזרע (וזקטומיה) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר רענן טל

(Vasectomy (63.73

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

אם הוחלט על הרדמה כללית יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח. לפני ניתוח המבוצע תחת הרדמה מקומית אין צורך להיות בצום.
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

מרבית המטופלים שבים לביתם מייד לאחר הניתוח. רצוי להימנע מנהיגה.
מומלץ לנוח במשך 1-3 ימים לאחר הניתוח ולהימנע מפעילות מאומצת.
תאי הזרע ישארו במערכת הרבייה הגברית כ- 6 שבועות לאחר הניתוח. לפני הפסקת השימוש באמצעי מניעה אחרים יש לוודא שנוזל הזרע אינו מכיל עוד תאי זרע. יש לעשות זאת באמצעות 2 בדיקות זרע עוקבות.