19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  04.11.2012  באדיבות ה 

רעד - מידע רפואי

(Essential tremor)

מבוא לרעד

רעד, המכונה גם רעד ראשוני (Essential tremor), הוא מצב בו חלק מסוים בגוף רועד או מיטלטל ללא שליטה כשהוא לא בתנועה או בשימוש.
זוהי הפרעת תנועה שכיחה המהווה מטרד קל עבור רוב הלוקים בה, אך הולכת ומחמירה עם הזמן. בצורתו החמורה ביותר, עלול הרעד להקשות על ביצוע מטלות יומיומיות.
בדרך כלל מדובר ברעד בזרועות ובכפות הידיים אף גם אזורי גוף נוספים עלולים להיות מושפעים. אלו כוללים את:
  • הראש.
  • הלסת.
  • הפנים.
  • כפות הרגליים.
  • הלשון.
 
אף הקול עלול לרעוד.
אין מרפא לרעד ראשוני אך קיימות תרופות שעשויות לשפר את הסימפטומים אצל כמחצית מהאנשים הסובלים מהבעיה.

רעד 'תקין'

אצל כל אדם קיים רעד קל מאד כאשר הוא מבצע פעולות יומיומיות. לדוגמה, כפות הידיים תרעדנה מעט אם תושיטו אותן קדימה. דבר זה נחשב תקין.
לפעמים עלול הרעד היומיומי להתגבר, בעיקר בקרב קשישים. לעיתים קרובות, רעד זה נגרם על ידי עלייה ברמת האדרנלין בגוף המתרחשת בשעת לחץ, מתח, חרדה או כעס. גם מצב זה נחשב תקין.
הרעד עלול להתגבר גם עקב נטילת תרופות מסוימות. דוגמה שכיחה הם משאפים להרחבת דרכי הנשימה הניתנים לטיפול באסתמה.

מתי הרעד הופך להפרעה?

רעד ראשוני הוא חמור יותר מהרעד הנחשב תקין ועלול להחמיר עוד יותר עקב השפעת אותם גורמים שעלולים להחמיר את הרעד התקין, לרבות לחץ וחרדה.
רעד ראשוני מחמיר בהדרגה עם השנים עד כדי שהוא פוגע ביכולת לבצע מטלות יומיומיות. פעילויות כמו כתיבה, שתיית כוס מים או ניסיון לקשור שרוכי נעליים עלולות להפוך למאתגרות במיוחד.

שכיחות התופעה

רעד ראשוני פוגע באותה המידה בגברים ובנשים. אנשים בכל גיל עלולים לסבול מרעד ראשוני אך שכיחות התופעה עולה עם השנים. כ- 4 מתוך 100 מבוגרים לאחר גיל 40 סובלים מרעד ראשוני.
רעד ראשוני נפוץ במשפחות. ליותר ממחצית מהלוקים ברעד יש בן משפחה קרוב שלוקה גם כן בתופעה.